Helle Thorning-Schmidt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Helle Thorning-Schmidt
Danimarka Başbakanı
Görevde
Makama geliş
3 Ekim 2011
Hükümdar II. Margrethe
Yerine geldiği Mogens Lykketoft
Sosyal Demokratlar Lideri
Görevde
Makama geliş
12 Nisan 2005
Yerine geldiği Mogens Lykketoft
Kişi bilgileri
Doğum 14 Aralık 1966 (1966-12-14) (48 yaşında)
Rødovre, Danimarka
Partisi Sosyal Demokratlar
Eşi Stephen Kinnock
Bitirdiği okul Kopenhag Üniversitesi

Helle Thorning-Schmidt (d. 14 Aralık 1966, Rødovre, Danimarka), Danimarkalı kadın politikacı. Sosyal Demokratlar'ın lideri ve Danimarka'nın başbakanıdır. Eylül 2011'de yapılan Genel Seçimleri kazanmıştır. Kraliçe II. Margrethe tarafından tayin edilmiş ve 3 Ekim 2011 tarihinde göreve başlayarak Danimarka'nın ilk kadın Başbakanı olmuştur.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Helle Thorning-Schmidt 2005 yılında Danimarka Parlamentosuna seçilmeden önce 1999 yılından 2004 yılına kadar Avrupa Parlamentosu Üyesi olarak hizmet vermiştir.

Thorning-Schmidt'in Kopenhag Üniversitesi ve Avrupa Koleji siyaset bilimi bölümünden mezun olmuştur.

Helle Thorning-Schmidt, 1999 yılında, 22,000'den fazla oy alarak Avrupa Parlamentosu Avrupa Sosyalistler Partisi'nin bir üyesi olarak seçildi. Beş yıllık dönem boyunca, İstihdam ve Sosyal Komitesi ve Avrupa Parlamentosu Anayasa Komisyonu üyesi oldu. Parlamento Reformu (CPR) Kampanya kurucuları arasında yer aldı.

2005 yılında Danimarka parlamento seçimlerinde Thorning-Schmidt Folketing'e (Danimarka Parlamentosuna) seçildi. 2005 yılından bu yana Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın Østerbrokredsen denilen bir bölümünü seçimde temsil etmiştir.

Başbakanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan Lars Løkke Rasmussen, Kraliçe Margrethe'ye 16 Eylül 2011 tarihinde resmen istifasını sunmuştur. Yeni bir Başbakan adayı ilk önce parlamento desteğini alması gerekecek, karmaşık ve geleneksel prosedürü izleyerek Kraliçe tarafından atanacaktır. Yeni bir kabine atanıncaya kadar Lars Løkke Rasmussen'in kabinesi hükümette kaldı ve Helle Thorning-Schmidt 3 Ekim 2011 de göreve başlayarak ilk kadın başbakan olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti siyasi görevi
Önce gelen
Mogens Lykketoft
Sosyal Demokratlar Lideri
2005–günümüz
Görevde
Siyasi görevi
Önce gelen
Lars Løkke Rasmussen
Danimarka Başbakanı
Atandı

2011–günümüz
Görevde