Halaçlı, Kastamonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Halaçlı Köyü
—  Köy  —
Kastamonu in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Batı Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Merkez
Nüfus (2007)
 - Toplam 412
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37000
İnternet sitesi: http://www.halaclikoyu.com

Halaçlı, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı, Halaç Oğuz Türklerinden gelmektedir. Kuruluş tarihine dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Kastamonu Merkez Halaçlı Köyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Halaçlı Köyü Kastamonu ilimize bağlı merkez köylerden biridir. Kastamonu Samsun Devlet karayolundan halaçlı köyüne ulaşım sağlanmaktadır. Halaçlı köyü Kastamonu arası toplam 22 km mesafededir. Coğrafi bakımdan ovalık bir alanda kurulmuş olan köyün içerisinden bir çay birde dere geçmektedir. Halaçlı köyü Aşağı Halaçlı, Yukarı Halaçlı, Kızboncuk ve Tekke diye dört parçadır. Köy evlerimiz tipik Anadolu Türk evleri tarzında genellikle bahçe içerisinde ahşap yapılardır. Evler iki katlı kerpiç ve betonerme binalardan oluşmaktadır. Halaçlı köyünde Kastamonu konakları tipinde 2.adet Türk konağı mevcuttur. Bu konakların içindeki ahşap malzeme ve tavan kısımları oymadan yapılmıştır. Köyümüzün tekke parçasında bir türbe bulunmaktadır.Bu türbede üç zat yatmaktadır.Yakup Aslan türbesi adıyla bilinmekte ve Kastamonu evliyalarından Benli Sultan'ın kardeşi olduğu rivayet edilmektedir

Halaçlı Köyünde Tarım: Halaçlı köyünde hemen hemen her türden sebze ve meyve yetişmektedir.Köyümüzde meyve bahçleri yoktur. Ovalık alanlarda arazi kenarlarında elma,erik,ceviz,armut,kiraz,vişne,kızılcık,muşmula,ayva ağaçları bulunur.Erik ve elma çeşitleri oldukça fazladır. Sulak alanlarda bulunan ekilebilir arizlerde şeker pancarı,patates,sarımsak,mısır,fasulye,nohut,mercimek,bezelye,kabak,patlıcan,domates,biber,lahana,salatalık yetiştirilmektedir. Kır diye tabir edilen ve genellikle hemen hemen her bölgesi sulanabilir ekim alanlarında buğday,arpa,mercimek,nohut,sarımsak,şeker pancarı,mısır,ekimi yapılmaktadır. Çiftçimiz yetiştirmiş olduğu sarımsağı Taşköprü ve Germeç sarımsak pazarında satmaktadır.Buğdayı Arpa gibi hububat ürünlerini civar ilçelerde ve kasabalarda bulunan un fabrikalarına vermektedir.

Halaçlı Köyünde Hayvancılık: Halaçlı köyünde hayvancılık ve besicilik ileri düzeydedir.Çoğu ahırlar (besi yerleri) modern tarzda ve veteriner kontürolündedir.Her köylünün kendine ait ahırları (besi yerleri) ve bu ahırlarda eti ve sütü için yetiştirdiği Mantafon,Holstein, Simental ve Şarole gibi hayvanlar beslemektedir.Yerli ırklarda mevcuttur fakat yerli ırkların besi kabiliyeti düşüktür.

Köylülerimiz her konuda bir birlerine destek olan imece usulüyle işlerini gören birlik beraberlik içinde yaşayan gelenek ve göreneklerine bağlı bir yaşam sürmektedirler.Köyümüzde okuma yazma oranı neredeyse %95 civarındadır. Birçok üniversite mezunu gencimiz halende üniversitelerde okuyan gençlerimiz mevcuttur. Köyümüzün %20 si Kastamonu ve civar ilçelerinde Valilik, Adliye, Nufus müdürlüğü, Şeker fabrikası,gibi yerlerde çalışmaktadır. Halaçlı köyünde karma sınıf diye tabir edilen iki sınıflı bir ilk okul mevcut fakat 2005 yılından beri kullanılmamaktadır. İlk ve orta okul ögrenimi için Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu ve Şeker ilköğretim okuluna ve Kastamonu’ya giden çocuklarımızın ulaşımı köyümüzde bulunan okul servis araçları tarafından karşılanmaktadır.


Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

HALAÇ OĞUZ TÜRKLERİ kültür ve gelenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Halaçlı köyü Çinğal dağı ve Ilgaz dağlarının uzantısı olan Çal dağı ve Saracık dağları arasında bulunan ovalık alanda kurulmuştur.

Komşu köyleri:Kuşkara köyü, Aşağı Batak köyü, Çaycevher köyü, Hacıyusuf köyü, Kadıoğlu köyü, Çavundur köyü ve Pehlivan köyleridir. Yerleşim Planı:Halaçlı köyüne kuş bakışı bakıldığında köyün yerleşim planı Ilgaz dağlarından aşağı inerek Demirci-Karaş-Alpağut-Ortaboğaz-Pehlivan-Kuşkara köyleri üstünden uzanarak Halaçlı köyü üstünden devam eden Hacıyusuf köyü ve Kadıoğlu köyü üstünde son bulan oldukça uzun ve geniş bir tepe uzantısı bulunur. Yine bu uzantıya benzer tepe uzantısı Ilgaz dağlarından başlayarak Demirci-Karaş-Alpağut-Ortaboğaz-Pehlivan-Kuşkara köyleri üstünden uzanarak Halaçlı köyü üstünden Çaycevher-İmamlar üstünden devam ederek gider. Bu tepe uzantısı Diğer tepe uzantısı gibi düz ve geniş olmamakla birlikte Ilgaz dağlarından halaçlı köyü üstlerine kadar birkaç parça halinde ve çam ormanı niteliğinde gelir. Halaçlı köyü ve diğer köylerimizin kırsal tarım arazileri bu iki tepeler üzerinde bulunmaktadır. Ilgaz dağlarından iki kol halinde ayrılıp köyümüz sınırlarına kadar uzanan bu uzun ve geniş tepelerin ortasında yer alan alana ova adı verilmektedir. Verimli toprakların ve bir adet akarsuyun bulunduğu bu ova yaz mevsiminde Kavak-Sögüt-Meşe-Ceviz-Ayva-Elma-Armut-Kızılcık-Erik-Vişne-Çam gibi muhtelif ağaçların yeşermesi ile ormanı andırmaktadır.

Halaçlı köyü Kız Boncuk Mahallesi: Bir kısım köy halkı tarafından öte geçe diye adlandırılmaktadır. Kastamonu ilimizden Halaçlı Köyüne uzanan yol üzerinde ve Ilgaz dağlarından köyümüzün üzerinden geçen tepe eteklerinde kurulmuş 10 haneli bir mahalledir. Kızboncuk Mahallesinin kurulduğu tepelik alanın üzeri düzlük bir arazidir. Kırsal ekim alanları bu düzlük alanda bulunmaktadır. Hemen hemen tüm araziler sulanabilir olduğundan toprakları çok verimlidir. Her ne kadar komşu köylerinde arazileri bulunmasına rağmen "Halaçlı Yazısı(kırı)" olarak bilinmektedir.

Aşağı Halaçlı:Aşağı halaçlı köyü Kız boncuk ve Yukarı halaçlı arasında kurulu 35 haneden oluşan bir yerleşim birimidir. Köy camisi ve köy ilk öğretim okulu köy su şebekesi aşağı halaçlı köyünde yer almaktadır. ekim arazileri Halaçlı çayı eteklerinde her türlü tarıma elverişli sulanabilir arazilerdir.Kırsal arazileri Ilgaz dağlarından köyümüzün üzerinden geçen tepe eteklerindedir. Bu arazilerde köyümüz tarafından yapılan sulama kanalları sayesinde %70 sulanabilir hale getirilmiştir. Köyümüzde kişiye özel meyve bahçeleri yoktur. Ovalık arazilerimizin sınırlarını çevreleyen alanlarda her türden meyve ağaçları bulunmaktadır.

Yukarı Haçalı: Yukarı halaçlı köyümüz ile aşağı halaçlı köyünü bir birinden ayıran iki köy arasından geçen dere yatağıdır. Yukarı halaçlı köyü 25 haneden oluşmaktadır. Halaçlı köyü mezarlığı da yukarı halaçlı köyümüzde yer almaktadır. Aşağı halaçlı ve Kız boncuk mahallesi gibi Yukarı halaçlı köyümüzün ekilebilir tarım arazileri de aynı alanda bulunur.

Tekke:Tekke Mahallesi 3 haneden oluşmaktadır. Tekke parçamızda bir türbe yer almaktadır. Rivayete göre Kastamonu evliyalarından Benli sultanın kardeşi olduğu adının da Yakup Arslan olduğu söylenmektedir.

Akar Su:Halaçlı Köyü içerisinden geçen bir çay bulunmaktadır.Ilgaz dağlarından çıkıp Darıbük köyü, Uzunoluk köyü, Demirci köyü, Karaş köyü, Alpot köyü, Boğazköy, Pehlivan köyü, Kuşkara köyü, Halaçlı köyü, Hacıyusuf köyünden geçerek Çavundur köyünden gök ırmağa karışır. Son yıllarda yaz mevsiminde küresel ısınma ve kuraklık neticesinde köyümüzden akan çay kurumaktadır.Mayıs Haziran aylarında kesilen çay son baharda yağmurların yağmasıyla yeniden akmaya başlamaktadır.

Dere:Kuşkara köyü ve Halaçlı köyü üzerinde yer alan ve iki tepeler diye adlandırılan tepelin arasından uzanıp halaçlı köyü içerisinden geçerek halaçlı çayı ile birleşen dere sürekli kurudur. Sadece aşırı yağmurlarda ve kışın çok sert geçtiği zamanlarda bahar mevsiminde tepelerde eriyen kar sularının akması sonucunda kısa süreli bir akış sağlar. 1976 yılında köyümüz ağustos ayında yağan dolu ve ardından başlayan yoğun yağmurlar neticesinde bu derenin yetersiz kalması sonucunda büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kalmıştır. İklim:Yazları sıcak fakat nemsiz Kışları mevsimi çok soğuk geçmektedir.

Orman:Halaçlı köyünde büyük çapta orman yoktur.Köyümüzden 2 km uzakta çam ağaçlarından oluşan koru olarak tabir edilen çamlık bulunmaktadır. Ancak 1990 lı yılların ortalarında Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü'nce köyümüzde yapılan çalışmalar sonucunda köyümüzün boş arazilerinde ağaçlandırma çalışmaları yapılmış olup, o yıllarda dikilip bakımları yapılan fidanlar büyümeye ve köyümüzün güzelliğine güzellik katmaya devam etmektedirler.

Düzenleyen Numan Ayanoğlu / Halaçlı Köyü - Kastamonu- www.halaclikoyu.com

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 412
2000 392
1997 374

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acenteside yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat bu sağlık kuruluşumuzun kullanılmaya müsait olmamasının yanı sıra içinde doktor,hemşire vs. bululnmamaktadır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve ADSL vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Halaçlı Köyü Web Sitesi