Hacıhasan, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hacıhasan
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 392
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440
İnternet sitesi: [2]

Hacıhasan, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını köye ilk yerleşen Badılı aşiretinden olan hacı hasan'ın isminden alır. Köy Urfa Kısas köyünden gelen TÜRKMEN BADILLI aşiretinden insanlarca oluşturulmuştur.

Badıli aşireti tarihi ile ilgili çeşitli söylemler olmasına rağmen en geçerli kabul gören tarih aşağıdakidir. Badıllı Aşireti’nin Anadolu’da 1250 yıllık tarihi geçmişi olduğu, Badıllı Aşireti Abbasilerin yardım isteğiyle tuğrul bey zamanında türkmen aşireti olarak ortaasyadan dağılmışlardır. alevi olan badıllılarda mevcuttur. Samsun-Canik’ten Adana’ya kadar olan bölgede Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki sınıra serpiştirilmiş ve İslam’ın kalkanı görevi verildiği, Harun El-Reşit (786-809) döneminde Badıllı 125 aşiret olarak belirtildiği, Abbasiler zamanında Hıristiyanlara karşı sınırları korumak için Anadolu’ya gelseler de esas Badıllların Anadolu’a gelişi, tarihçilerin üzerinde hemfikir olduğu tarih olan 1055 tarihi oldğu, ve bu tarihte Badıllılar Halep, Urfa, Şam, Diyarbakır bölgesine geldiği şeklinde kabul edilir. Badılli Aşireti 1335 tarihinde kurulan Dulkadiroğulları Beyliği arasında bulunduğu, Bu beylik Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletine katıldığı, Yine 1365 yılında Badılliler Akkoyunlu Devleti’nin kuruluşunda da bulundukları tarihçiler tarafından belirtilmektedir.

Aşiret tarihini ilk defa kaleme alan Şerefhan 1557 yılında yazdığı “Şerefname” isimli eserinde Badıllileri Diyarbakır aşiretleri arasında göstermektedir. Badıllilerin ilk olarak Şanlıurfa’ ya yerleştikleri ve buradan da Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kars, Ağrı, Sivas, Gümüşhane, Erzincan, Malatya, Eskişehir, Denizli, Kırşehir, bölgelerine göç ettikleridir. Ve şu an hala burada yaşamlarını sürdüren badıllilerin birbirleriyle iletişim içerisinde olduklarıdır. sonuç BADILLILAR aslen Türkmen olup, güneydoğuda yaşayanlarının birkısmı ise türkçeyi zamanla unutmuşlardır. Şimdi ise iletişim olanaklarının artması sonucu türkçe konuşan aşiretten kardaşları ile hızlı bir biçimde bütünleşmektedirler (Badıllı,Beğdili, Baydilli, Badilli) bir TÜRKMEN Beydilli aşiretidir. Yerleşim yerleri, Halep, Urfa, Şam, Diyarbakır, azerbaycan, kırşehir, eskişehir, afyon, erzurum, sivas, erzincan, gümüşhane, Türkmenistan'ın doğusu, tebriz, musul, telafer bölgesidir. bazıları türkçe bazıları kürtçe konuşurlar. beydillinin kurmanci şekli badilli dir.

Not: Urfa'dan dağılan Kars, Erzurum, Ergani, Patnos, Kızıltepe Badıllıları Urfa Badıllıları gibi Kurmanci lehçesini konuşurlar. Beydilli Boyu Orta asyada Badullu, Azerbaycan'da Begdilli, Telafer İyaziye nahiyesinde bağlı köylerde Baydilli, Suriye Munbiçte Beğdilli, Yunanistan Batı Trakya'da İskeçe Badıllılarına Badelliler köyleri (Kör Hüseyin, Çukurkuyu, Koçlu, Külafhöyük, Derbent, Sekman, Hızırali, Faraçlı, Gerdektepe köyleri Badelli adı verilen Badıllı Beydilli boyudur. Türkler Anadolu'ya Malazgirt'ten 300 yıl öncesinde yerleşmişlerdir. Malazgirt savaşında uz ve peçenekler neden Sultan Alparslanın safına geçtiler. Badıllılar İlk Selçuklu Akınlarıyla Urfaya Yerleşen Milyonlarca Beydilli Türkmenleri Mensuplarındandırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

BADILLI (BEYDİLLİ) TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 38 km, Kızıltepe ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 386
1997 448

köy muhtarı idris damar'dır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]