Esmahanım, Akçakoca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Esmahanım
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 332
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81650
İnternet sitesi: [2]

Esmahanım, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

Esmahanım diğer adıyla Malan 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında, Ruslara karşı verdikleri bağımsızlık direnişini kaybeden ve bu direnişten sonra sürgünle gelen Abhazların yerleşmiş olduğu bir köydür. Abhazca ismi Melen nehri yakınlarında olduğu içindirr. Türkçe ismi ise köyün kurucusu Esma hanım'dan gelmiştir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün genel nüfusu bir kuzey kafkas topluluğu olan Abhazlar'dan oluşmaktadır. kısmen hemşinli bulunmaktadır. Yöresel yemekleri, Abhaz ve hemşin yemekleridir. Bunlar içinde Abısta (Abhazlara özgü bir ekmek türü), haluj (abhaz mantısı), sızbal (genellikle erikten yapılan bir tür meze) gibi çeşitler mevcuttur. Gelenek bakımından abhaz geleneklerine bağlı kalınmıştır. Yöresel oyunları; Abhazlar için Apsuva koşara ve Rinnadır. Abhazların neredeyse tüm oyunları kızlı-erkekli eşler şeklinde oynanır. hemşinlilere özgü oyunlar ise horondur ve tulum ile onlarada kızlı erekekli oynarlar Abhazların geleneksel çalgıları akordion ve mızıkadır. Aynı zamanda da düğünler de tahtalara vurularak da ritim tutulur. Abhazların sadece kendilerinde özgü bir gelenekleri vardır. Abhazlar kendi aralarında soylara (sülalelere) ayrılır. Esmanahım daki Abhazlar, Kabba,Suktar(Kutarba), Koadzba, Aşba, Argun, K'eçba, Kurua, Kurkunaa, Akhba, Çiüşba, Khikuba vb. sülalelerden oluşur. çoğunlukla "Kabba" , "Kutarba", "Koadzba" , "Aşba" soyundandır. Başka soylardan da aileler de bulunmaktadır. Köydeki konuşma dilleri Abhazca ve Hemşin dilleridir. Köy halkı, kendi arasında bu dillerden konuşurlar.== Coğrafya == Düzce iline 30 km, Akçakoca ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yılın hemen her mevsimi yağış almaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1500
2000 332
1997 455

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak fındık tarımı yapılmaktadır. Türkiye'nin en verimli fındık tarlalarının bir kısmı burada bulunmaktadır. Hayvancılık olarak büyük baş yaygındır. Kuş gribi hastalığından önce çok çeşitli kümes hayvancılığı da yapılmaktaydı.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Nejdet Kurşun (Ahba)
Şuan ki muhtar Hayrettin Ersoy' (Kutarba) dur.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Esmahanım köyü, civar köylere nazaran daha merkezi bir yapıya sahip olduğundan Abhazya'dan Türkiye'deki soydaşlarını görmeye gelenler tarafından sık sık ziyaret edilir. Esmahanım köyü, daha önce birçok kez Abhazya'dan gelen önemli şahsiyetleri ağarlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]