Boru tesisatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Pek çok alanda kullanıma sahip olan borular, sanayi ve iskan alanlarında ısının ya da enerji kaynağının bir yerden başka bir yere iletilmesi işlevini görmektedir.
HVAC mekanik odasında bir boru sistemi

Boru tesisatı, özellikle endüstriyel alanda gaz ya da likit akışkanların sistemli bir şekilde döşenmiş borular aracılığıyla bir yerden başka bir yere nakledilmesi için düzenlenmiş boru hattı ya da hatlarına verilen addır. Tesisat, ağaç, fiberglas, cam, çelik, alüminyum, plastik ya da betondan mamül borulardan oluşabilir. Nakledilenin cinsine göre tesisat çeşitli vana ve düzenleyicilerle kontrol edilebilir. Akış düzeni, basınç, derece bu düzenlemelerden bazılarıdır.

Tesisat tasarımı, sistemin performansını birinci dereceden etkileyen faktörlerdendir. Özellikle endüstriyel sektörde bu boyut önemlidir. Genellikle AutoCAD adı verilen bilgisayar programları bu amacı gerçekleştirmede yardımcı işlev görmektedir.

Bazı transfer edilcek akışkanların niteliği gereği tehlike riskinin fazla oluşu tesisatın yangın önleyici mekanizmalarla bütünlük taşımasını gerektirmektedir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]