Bilek güreşi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bilek güreşi

Bilek güreşi, iki kişinin özel hazırlanmış ve dirseklerin koyulduğu bir masada karşısındakinin bileğini yere yapıştırmaya çalıştığı atletik karşılaşma.

Dünya'da 100'ün üzerinde ülkede bilek güreşi yapılmakta ve Dünya Bilek Güreşi Federasyonu'na üye ülkelerin de sayısı hızla artmaktadır.

Teknik ve kol kuvveti bir bilek güreşi maçını kazanmada en önemli iki faktördür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en eski ve amatörce olan şekliyle bile en yaygın sporlarından biri olan bilek güreşinin bilinen ilk organize turnuvası California'nın Petaluma şehrinde bulunan Gilardi'nin salonunda yapılmıştır. Bu müsabakayı Bill Sonbranes isimli genç araştırmacı organize etmiştir. Bu düzenlemenin arkasından Kuzey California ve California eyalet şampiyonaları düzenlenmeye başlamıştır. İlk dünya bilek şampiyonası 1962 yılında yine Petaluma California'da düzenlenmiştir.

Türkiye'de bilek güreşi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye tarafından resmî spor dalı olarak tanınması, 1998 yılında gerçekleşen bilek güreşinin ilk resmî Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası; yine aynı yıl Yalova'da yapılmıştır.Engin Terzi Türkiyede boy göstermiş en iyi bilek güreşçisidir.Yeni Eğitim almakta olan birkaç Şampiyon isimlrri ise şöyle;Hamza Ziypak,Aziz Salman gibi isimler şampiyonaya büyük atak yapıcaklardır

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Sporcular Komuttan önce rakibinin koluna baskı uyguluyamaz.
 2. Rakiplerden birinin dirseğinin masanın üzerinde bulunan ve yarışmacıların dirseklerini koydukları yerden kalkması veya bunun dışına çıkması kural ihlali sayılır.
 3. Sporcuların yıkış yapamadıkları elleriyle tuttukları elceklerden ellerini bırakmaları fauldür.
 4. Hakem tutuşu yapılırken sporcuların hakemin kapattığı parmakları oynatması elini ve bileğini hakemin izni olmadan düzeltmesikural dışıdır.
 5. Yarışmada hakemin verdiği karar değiştirilemez. Ancak sonuca itiraz etme hakkı vardır.Oyuncu isterse belli bir miktar ücret yatırarakmaçın sonucuna itiraz edebilir. Hakemler tarafından da uygun görülürse maç tekrarı yapılabilir. Hakemler maçın tekrarına karar vermez ise yatırılan ücret yanar.
 6. Yarışmaya başlar iken eller birbirine paralel ve dirsekler masa üzerindeki pedlere temaslı olması gerekmektedir. Hiçbir sporcu yarışmaya diğerlerine göre avantajlı başlayamaz.
 7. Maç esnasında bir sporcunun 2 faul alması durumunda maçı diğer sporcu kazanmış sayılır.
 8. Sporcu müsabakada iki kere yıkılması durumunda elenir.
 9. Bir defa yıkılan sporcu mağluplar grubundan yarışmaya devam eder. Kazanan sporcu ise yarışmaya galipler tarafından devam eder.Mağlup olan sporcu bu gruptaki diğer mağlup sporcularla karşılaşır ve yenerse final maçına çıkabilir.

Kategoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmalar gençler, büyükler ve engellier olmak üzere üç ayrı kategoride yapılır. bu kategorilerdeki kilo dağılımları ise şöyledir:

 • Gençler Erkek: 50-55-60-65-70-75-80 ve +80 kg
 • Bayanlar Gençler: 45-50-55-60-65-70 ve +70 kg
 • Büyük Bayanlar: 50-55-60-65-70-80 ve + 80 kg
 • Büyük Erkekler: 55-60-65-70-75-80-85-90-100-110 ve +110 kg
 • Engelli Erkekler: 60-75-90 ve +90 kg
 • Engelli Bayanlar: 60- +60

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]