Bardakçı, Çat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bardakçı
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Çat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 627
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25750
İnternet sitesi: [2]

Bardakçı, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ Merkez de Çöteli’ler Erzurum, Horasan da Coduroğulları,Erzurum Karayazı da Çötoğlu Polat,Kayseride Yurmuşlar,Sivas Gemerekte Cadogulları, Ordu Fatsa Çöteli Köyünde Çöteli,İzmir de Çötoğlu,Bursada Çötoğlu...ve Çimen,İstanbul da Çöteli ve Çötoğlu ve Çimen Erzurum Merkezde Çöteli Çötoğlu Çimen Codur ve Coduroğlu Erzurum Hasankalede Çötoğlu,Erzurum Çat ta Çötoğlu ve Çimen Erzurum Çat Ağaköyünde Çimen,Çötoğlu ve Çöteli Soyadları ileAnkara İli Kalecik İlçesine bağlı Yeni Çöte Köyü ve Ankara İli Çubuk İlçesine bağlı Eski Çöte Köyünde Çöteli,Fırat Soyadları ile, Çöte Köyü Yıldızeli Sivas, Hatay başlamış köyü cot cötoğlu. Yozgat Çöteli köyü. Kahraman maraş Afşin Çöteli mezraı (semt) Manisa çöte Balıkesir ve Bartın bölgelerde yaşamlarını devam ediyorlar... Soyadı kanunu 1934 yılında çıktığında Elazığ’da bazı Aileler Çöteli soyadını almışlar. Bu Aileler Çötelizadelerden değillerdir. Çötelilerin Elazığ dışında kurdukları köyler. 1- Çöteli köyü Fatsa- Ordu 2- Eski çöte köyü-Kalecik- Ankara 3- Yeni çöte köyü-Çubuk- Ankara 4- Çöte köyü Yıldızeli- Sivas 5- Ağa Köy- Erzurum 6- Yukarıçat- Erzurum 7- Bardakçı- çat- Erzurum 8- Çöteli köyü- Sorgun- Yozgat 9- Başlamış köyü- Erzin- Hatay 10-Çöteli mezrası(semt) Afşin-K.Maraş 11-Budaklar köyü- Çat-Erzurum 12-Pakkaya Köyü- Çermik ilçesi-Diyar bakır 13-Çat Köyü- sincik ilçesi- Adıyaman Yazan: Oktay Çöteli Kaynak:Oktay Çöteli 02. 03. 2009

Köyün tarihi çok eskidir . Eskiden Çerkezlerin yaşamış olduğu bilinmektedir.Adını da bardak yapımıyla uğraşan Çerkezlerden aldığı söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

BARDAKÇI KÖYÜNDE TÜRK İSLAM KÜLTÜRÜ HAKİMDİR.

KÖYÜN TARİHİ ÇOK ESKİDİR. DAHA ÖNCE BU KÖYDE ÇERKEZ DENEN BİR IRK YAŞAMAKTA İDİ. HALEN MEZARLIKLARI DURMAKTADIR. DAHA SONRA ŞUANDAKİ DURUMA ZAMANLA KAVUŞMUŞTUR. KÖY 5 FARKLI KABİLEDEN OLUŞUR.KÖYÜMÜZ 400 YILLIK TÜRKMEN BEĞDİLLİ OYMAĞINDAN GELEN İNSANLARIN OLUŞTURDUĞU TAMAMI TÜRK VE TÜRKÇE KONUŞAN BİR KÖYDÜR.ERZURUM DADAŞ KÜLTÜRÜ YAŞATILIR..TÜRK İSLAM GELENEKLERİ VE GÖRENEKLERİ YAŞATILIR..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 72 km, Çat ilçesine 17 km uzaklıktadır. güneyden büyük ve küçük şıhlı dağları´ batıda venedik mezramız ve bağlıca köyü doğuda parmaksız köyü kuzeyde bardakçı çayı ile sınırlıdır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2079
2000 1054
1997 598

200

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem [[içme suyu şebekesi](1997)] hem kanalizasyon(1997) şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır(faal değil.). Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [şose] olup köyde elektrik ve sabit telefon(1997) vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]