Barad-dûr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Barad-dûr, Orta Dünya'da (Tolkien evreninde) kurgusal bir mekandır.

Barad-dur, yani Karanlık Kule, Karanlıklar Efendisi tarafından Tek Yüzüğün gücü ile inşa edilmiştir. Sauron, Tek Yüzüğü yaratmadan önce Barad-dur'un yapımına başlamıştı ancak temellerini Tek Yüzüğün gücü ile yarattı.

Barad-dur, uzun yıllar boyunca Mordor'un ve kötülüğün merkezi oldu. Ork'ların Lugburz adını verdiği Barad-dur, Sauron'un Gil-Galad'a ve Dunedain'e saldırması nedeniyle Mordor'a saldıran Son İttifak Güçleri tarafından 7 yıl boyunca kuşatıldı. Bu savaşın sonunda Isildur'un Tek Yüzüğü alması, Sauron'un ruhunun kaçması ve Mordor ordularının yok edilmesiyle beraber ancak temelleri kaldı. Çünkü bu temeller Tek Yüzüğün gücü ile yapılmıştı ve Tek Yüzük yok edilmeden temelleri ayakta kalacaktı.

Uzun yıllar dinlendikten sonra alevlenip kızıl bir göz halini alan Sauron'un ruhu, Nazgul'un ele geçirdiği Minas Morgul'a yerleşti ve Mordor'u ordan yönetip Karanlık Kule'nin yapımına tekrar başladı. Barad-dur eskisinden çok daha sağlam ve dehşet verici olarak ortaya çıktığında Sauron, Karanlık Kule'nin üstündeki taç kısmına yerleşti ve Mordor'u kalbinden yönetmeye başladı.

Mordor ordusu yeniden kuruldu ve onbinlerce ork, Karanlık Kule'nin karanlık odalarını doldurdu. Barad-dur'un çevresi, onbinlerce ork ve uruk-hai'dan oluşan bir perde ile sarıldı. Ancak Tek Yüzüğün yok edilişi, Barad-dur'un sonunu hazırladı. Barad-dur'un temelleri dahil yıkıldı.