Alan J. Pakula

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Alan Jay Pakula

Alan Jay. Pakula, (d. 7 Nisan 1928, The Bronx, New York - ö. 19 Kasım 1998, Melville, Long Island), Polonya asıllı, ABD'li film yönetmeni, yazar, yapımcı.

1948 yılında Yale Üniversitesi'nde drama eğitimi alan Pakula, Warner Brothers'a girerek Hollywood'a adımını attı. Bir süre bu şirkette çizgi film asistanlığı yaparen, beraberinde tiyatroda yönetmenlik işini sürdürdü. 1950 yılında Los Angeles Circle Tiyatrosu'nda sahnelediği Antigone adlı oyununu izleyen yapımcı - yönetmen Don Hartman, Pakula'yı Paramount filmcilik şirketine aldı.

1956 yılında Paramount'ta tanıştığı Dore Schary ile birlikte bir prodüksiyon şirketi kurdu. 1963 - 1971 yılları arasında oyuncu Hope Lange ile evli kaldı. 1973'te evlendiği Hannah Cohn Boorstin ile ölünceye kadar evli kaldı. Birkaç başarısız filmden sonra 1976 yılında çevirdiği Başkanın Adamları filmi ile büyük çıkışını yaparak iki Akademi Ödülü kazandı. Film senaryoları da yazan sanatçı, seçtiği kışkırtıcı konularla tanınmaktaydı. Art arda kazandığı başarılar ve ödüllerle geçen mesleğini sürdürürken bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]