Ada Lovelace

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ada Lovelace
Ada King, Lovelace Kontesi, 1840
Ada King, Lovelace Kontesi, 1840
Doğum Augusta Ada Byron
10 Aralık 1815(1815-12-10)
Londra, İngiltere
Ölüm 27 Kasım 1852 (36 yaşında)
Marylebone, Londra, İngiltere
Yattığı yer Church of St. Mary Magdalene, Hucknall, Nottingham
Milliyet Britanyalı
Etkiledikleri Augustus De Morgan
Ebeveyn(ler) George Gordon Byron, 6. Baron Byron
Anne Isabella Milbanke, 11. Barones Wentworth
Eşi William King-Noel, 1. Lovelace Earl'u
Çocukları Byron King-Noel, Ockham Vikontu ve 12. Baron Wentworth
Anne Blunt, 15. Barones Wentworth
Ralph King-Milbanke, 2. Lovelace Earl'u

Augusta Ada King, Lovelace Kontesi (d. 10 Aralık 1815 – ö. 27 Kasım 1852), Augusta Ada Byron adıyla doğan ve günümüzde yaygın olarak Ada Lovelace adıyla bilinen, İngiliz matematikçi ve yazardır. Esas olarak Charles Babbage'in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları ile bilinir. Motor hakkındaki notları, bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanıya göre dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğu kabul edilir.[1][2][3]

Şair Lord Byron ve eşi Anne Isabella Byron'un tek meşru çocuğu olarak 10 Aralık 1815 tarihinde doğdu. Byron'un diğer çocukları evlilik dışı doğmuştur.[4] Ada doğduktan sonra Byron eşinden ayrıldı ve dört ay sonra İngiltere'yi temelli terketti. En sonunda Ada sekiz yaşındayken Yunan Bağımsızlık Savaşı'nda hastalıktan yaşamını yitirdi. Ada'nın annesi Lord Byron'a husumet beslemekteydi ve babasında delilik olarak gördüğü davranışların Ada'da gelişmesini önlemek için matematik ve mantık dallarında ilgisini teşvik etti. Buna rağmen Ada'nın babasına ilgisi devam etti ve isteği üzerine öldüğünde onun yanına gömüldü.

"Programlamanın İlkeleri" olarak genellediği görüşler geçerliliğini korumaktadır. Charles Babbage ile 18 yaşındayken tanışmış, onun delikli kartlarla çalıştırdığı dokuma makinasıyla ilgili makale yayınlamış ve bugünkü döngü ve rutinlerin temelini oluşturmuştur. Daha sonra analitik makine ile Bernoulli sayılarının hesaplanmasına yönelik bir program geliştirmiştir. Fakat karşı çıkanlar Babbage'den önce bu tarz programlar yazıldığını iddia etmişlerdir.

1835 yılında Lord Lovelace ile evlenmiştir. Bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 37 yaşındayken İngiltere'de ölmüştür.

1970 yılında geliştirilen bir programlama diline de onun onuruna "Ada" ismi verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İngilizce) Fuegi, J; Francis, J (October–December 2003), "Lovelace & Babbage and the creation of the 1843 'notes'", Annals of the History of Computing (IEEE) 25 (4): 16–26.
  2. ^ (İngilizce) Phillips, Ana Lena (November–December 2011). "Crowdsourcing gender equity: Ada lovelace day, and its companion website, aims to raise the profile of women in science and technology". American Scientist 99 (6): 463.
  3. ^ (İngilizce) "Ada Lovelace honoured by Google doodle", The Guardian, 10 Aralık 2012.
  4. ^ (İngilizce) "Ada Byron, Countess of Lovelace", Women in Computer Science, American University of Bulgaria.