İzzetpaşa, Şişli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İzzetpaşa
—  Mahalle  —
Şişli'nin mahalleleri
Şişli'nin mahalleleri
Ülke  Türkiye
İl İstanbul
İlçe Şişli
Nüfus (2014)
 - Toplam 8,362 [1]
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu 34381
Alan kodu 212

İzzetpaşa, İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı olan mahalle. Şişli'nin 28 mahallesinden biri olan İzzetpaşa, doğuda Kuştepe, güneyde Şişli merkez, kuzey ve kuzey doğuda Hürriyet mahallesi ile komşudur.[2] Mahallenin eski adı İzzetpaşaçiftliği'dir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, adını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'den alan Mustafa Sarıgül İlköğretim Okulu bulunmaktadır. 7 Aralık 1970'te, İzzetpaşa İlköğretim Okulu adıyla kurulan okul, 2004-05 eğitim-öğretim yılı başında yıkılarak tekrardan inşa edildi. 2005-06 eğitim-öğretim yılı başında ise yeniden hizmet vermeye başladı.

Günümüzde Beşiktaş'ta hizmet veren Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi'nin eski binası, mahalleden geçen Karkuyusu Caddesi üzerinde yer almaktaydı. 2011 yılı içerisinde bina yıkıldı. Öte yandan İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, mahalle sınırları içerisinde yer almaktadır.[3]

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, Florence Nightingale Hastanesi'nin merkez binası yer almaktadır.[4]

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, 1976 yılında inşa edilen İzzetpaşa Camii adındaki bir cami hizmet vermektedir.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, 1989'da kurulan İzzetpaşa Spor Kulübü adında bir kulüp, futbol branşında faaliyet göstermektedir. Kırmızı, yeşil ve beyaz renklere sahip takım, 2012-13 sezonunda İstanbul 2. Amatör Küme'de mücadele etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]