İzzet İbrahim el-Duri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İzzet İbrahim El Duri sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
İzzet İbrahim El Duri 1988'de (sağda)

İzzet İbrahim El Duri (d. 1 Temmuz 1942), Iraklı asker, 2003 yılındaki Amerikan işgaline kadar Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı.

Bir buz satıcısının oğlu olan El Duri, 1942’de Saddam'ın da doğum yeri olan Tikrit’te dünyaya geldi. Baas Partisi'nin iktidara geldiği 1968'deki darbenin mimarlarından biriydi. Irak Devrim Komuta Konseyi ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Saddam Hüseyin'e en yakın isimlerden biri olan İzzet İbrahim El Duri rejimin iki numaralı ismi haline geldi.[1] Saddam Hüseyin'in büyük oğlu Uday Hüseyin, El Duri'nin kızıyla evlendi. İki genç daha sonra boşanmaya karar vermesine rağmen Saddam ile El Duri'nin ilişkileri bundan pek etkilenmedi.

20 Mart 2003'te Irak'ı işgal etmeye başlayan Amerikan güçleri 9 Nisan 2003'te Bağdat'a girerek Saddam Hüseyin rejimine son verdi. Daha sonra Saddam ve Baas rejminin birçok önde gelen ismi yakalanmasına rağmen İzzet İbrahim El Duri yakalanamadı.

ABD'nin 55 kişilik en çok aranan Iraklılar listesinde 6. sırada yer alan Duri listede önünde bulunan kişilerin yakalanması ya da öldürülmesiyle zamanla en çok aranan kişi haline geldi. 2003 yılının sonunda ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından El Duri'nin ele geçmesini sağlayacak bilgiyi verenlere 10 milyon Dolara kadar para ödülü verileceği duyuruldu. 2004 yılının Eylül ayında Tıkrit’te gerçekleştirilen bir operasyonla yakalandığı iddia edildiyse de, Irak İçişleri Bakanlığı, yakalanan kişinin yapılan testler sonucunda El Duri olmadığının anlaşıldığını, fakat yine hükümet tarafından aranan, El Duri ile bağlantılı birisi olduğunu bildirdi.[2]

2005'te Devrik Baas partisi adına internet üzerinden öldüğü yönünde bildiriler yayınlansa da, Saddam Hüseyin döneminin Hindistan büyükelçisi ve eski dış enformasyon dairesi başkanı Salih Muhtar adına yayımlanan açıklamada, El Duri'nin öldüğü yönünde Baas Partisi adına internette yayınlanan bildiri yalanlandı. İnternet sitelerindeki açıklamaların doğruluğu kanıtlanamazken, El Duri'nin öldüğü, ailesi ve Irak hükümeti tarafından da doğrulanmadı.[3]

2006'da Saddam Hüseyin'in idam edilmesiyle, Irak'ta yasaklı Baas Partisi'nin lideri oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İzzet İbrahim'in başına ödül kondu, Milliyet, 20 Kasım 2003.
  2. ^ Yakalanan El Duri değil, Hürriyet, 7 Eylül 2004.
  3. ^ El Duri'nin öldüğü yalanlandı, Hürriyet, 13 Kasım 2005.