İbne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İstanbul Onur Haftası etkinliklerinin bir parçası olarak her sene gerçekleştilen Onur Yürüşünde "Velev ki İbneyiz" yazılı bir pankart.
Westboro Baptist Kilisesi'nden bir grubun, eşcinsel karşıtı gösterisi:[1][2] pankart da, "Tanrı ibnelerden nefret ediyor," yazmaktadır.

İbne, eşcinsel bireylere karşı aşağılamak için söylenen kaba, hakaret mantığında yine hakaret kullanımı yanı sıra eşcinsel toplulukta sıkça kullanılan LGBT argosudur. Kullanımı genel anlamda erkek eşcinsellere yöneliktir.

Terim[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakaret olarak kullanımının yanında bir iddia da eşcinsel topluluğunda efemine eşcinseller arasında aşağılayıcı olmadan kullanıldığıdır. İfade olarak kelimenin Türk Dil Kurumu'nca adlandırılan Türkçe karşılığı "homoseksüel" olup[3], ibne sözcüğünün hakaretten ziyade eşcinsel bireyin sadece cinsel yönelimini ifade etme biçimi olduğunu belirtmiştir.

Günümüzde ibne kelimesinin argo olduğu ve kullanımının LGBT'li bireylere hakaret amacı taşıdığı belirtilmektedir.

Kullanımının cezalandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde ibne dengi terimlerin eşcinsel bireylere karşı kullanımı birçok gelişmiş batı ülkesinde cezai yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Fransa'da ilgili ifadenin eşcinsellere kullanılması durumunda 22.500 € para cezası ile 6 aydan başlayan hapis cezası uygulanmaktadır.

Türkiye'de ceza hukuku[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Ceza Kanunu'nda eşcinsel ya da LGBT'li bireylerin cinsel yönelimlerine yönelik herhangi bir anayasada tanımlama veya konumlandırma mevcut olmamaktadır ancak TCK; Türkiye vatandaşı kişilere Türkiye Anayasası'nın 8. bölümünde Şerefe Karşı Suçlar başlığı altında; 125. "Hakaret" başlıklı maddeden 131. maddeye kadar yer verilmiş 125. maddenin 3. fırkasının B bentinde Dinî, siyasî, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı işlenmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz hükmü yer almakta olup cezanın; hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılacağı belirtilmiştir.

TCK 216. "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" başlıklı maddesinin birinci fıkrasında şu hüküm yer almaktadır;

"Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."[4]

Hakaret amacı güden kullanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Bırakın lan beni ibneler!" (Bekir Bozdağ Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı)
  • "Kapımda fotoğraf çekmek icin bekleyen ibneler şimdi yazar olmuş bide bana sallıyorlar." (Sergen Yalçın Türk futbolcu)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Anti-Defamation League on the Westboro Baptist Church
  2. ^ Anti-homosexual quotes from WBC on ADL's website.
  3. ^ Eş ve Yakın Anlamlı Kelimeler Sözlüğü TDK, Erişim tarihi: 31 Mayıs 2013.
  4. ^ Kanunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi sitesinde Türk Ceza Kanunu Kabul Tarihi : 26.9.2004, Kanun No: 5237, Erişim tarihi: 31 Mayıs 2013 13:00

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Vikisözlük'te İbne ile ilgili kelime açıklaması bulunmaktadır.