Çıkrık, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çıkrık Köyü [1]
—  Köy  —
Çorum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Merkez
Rakım 850 m (2.789 ft)
Nüfus (2013)[2]
 - Toplam 432
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19000
İnternet sitesi: [3]

Çıkrık, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Başbakanlık arşiv dairesindeki Osmanlı Devleti belgelerinden elde edilen kaynak bilgilere göre Çıkrık köyünün 500 yıl önceki tarihi bilinmektedir. O tarihlerde Çıkrık Köyü, Kalfetoğlan ve Musaköy adıyla anlatmaktadır.

Adını Kaynağı

Köyün sırtını yasladığı Akdağ'ın etekleri,o yıllarda çam ormanlarıyla kaplıymış. Karey'deki Musaköy’den, Çıkrık Köyünün şimdiki bulunduğu yere gelen çıkrık ustaları buradaki çam ağaçlarından çıkrık yaparlarmış. İp bükmeye yarayan bu çıkrıklarıda satarlarmış. Köyün adının da bir olasılıkla yapılan çıkrıklardan aldığını sanıyoruz. Geçmişte çam ormanlarıyla kaplı olduğu söylenen Akdağ'ın eteklerinin zaman içinde kesile kesile ya da bir yangın sonucu yok olduğu var sayılmaktadır. Şimdi bu yamaçlar ardıç ağaçlarıyla kaplıdır. Çıkrık'ta kendir üretilir, kendirden oluşturulan ip, sicim ve urgan Çıkrıklılar için yakın zamana kadar büyük gelir kaynağı olduğu bilinmektedir. Köyün güneyinden geçen Uluyol, eskiden Kervan yoluymuş. Bundan 50 yıl öncesine kadar Çıkrık, kervancıların yeriydi.

Ahmet Serin, Çıkrık üzerine yazdığı Kervanlar-Devranlar başlıklı yazısında bu konuyla ilgili şöyle yazmaktadır:

Kervancılar Çıkrık'ta alış veriş yaparlar. Getirdikleri mallardan satarlar. Köyden vişne, elma, kayısı ve ceviz kurusu ile çıkrık aleti vb. alırlar, kendirden işlenmiş ip, sicim, urgan, yular, heybe, torba ve çuval alırlar. İşlenmemiş kendir lifleriyle yüklerini tamamlarlar. Bunlar hem kendi ihtiyaçları olan ve kolay satılan mallardır. Uluyol sayesinde Çıkrık'ta kendir tarımı çok gelişir. Kendirin cılız ve kısa olanları ıslanıp kurutulduktan sonra sopalarla dövülerek lifleri çıkarılır. Çıkan liflere kecin denir. Kecin el çıkrıklarında çekilip büküldükten sonra çul, çuval, heybe, torba dokunur. El çıkrıkları seyyardır. Sicim, urgan bükülen çıkrıklar direk duvarlarda, dört makaralı bir tablada sabittir.

Sabit çıkrıklar üç kişiyle çalıştırılır. Bir kişi sicimle makaraları çevirir. İpi büken usta eleman belindeki kendir liflerini el çabuluğuyla ekleyerek ipi büker. Dört ayrı bükülmüş tek kat ip dört kanallı tokmak aracılıyla birleştirilir. Üçüncü kişi bu anda bir çengelle kırışma, dolaşma olmasın diye ipi kuvvetlice çeker. Böylece bükülen sicim, urgan kalburdan çıkma gözenekli sırımla gebrelenir, sıkıştırılır, pekiştirilir.

Köyümüzün Yemekleri;

Köyümüzün Yemeklerin'den İlk Önce Keşkek Adı Verilen Yemek Gelir. Keşkek Yarma İle Kavrulur,Yahniside Üstüne Dökülür. Keşkek Çok Yenilen Ve Tadı Güzel Olan Bir Yemek Türüdür..

Köyümüzün Gelenekleri Ve Görenekleri;

Köyümüzün Geleneklerinin İlk Başında Her Yıl Yaptığımız, "BİRLİK Ve BERABERLİK FESTİVALİ" Adı Altında Her Yıl Şenlik Yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 45 km uzaklıktadır. [4] <<-- Haritaya buradan göz atabilirsiniz.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle Karasal İklim Hakim olsa da Orta Karadeniz Bölgesinde Bulunduğumuz İçin Karadeniz İklimi Yağış Yönü İle Etkilidir. Köyümüz Özellikle İlkbabahar Zamanlarında Yeşile Boyanır.Yaza Doğru İse Sıcaktan Biraz Solsalar Bile Hala Aynı Güzellikleri Durur. Köyümüz Akdağ Dediğimiz Dağın Eteklerine Kurulmuştur. Karadağ İle Karşı Kaşıyadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 332
2000 432
1997 1150

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çıkrık köyünde; Sebze olarak; domates, salatalık, biber, fasulye, havuç, kabak, pırasa, mısır yetiştirilmektedir. Meyve olarak; şeftali, nar, üzüm, kayısı, elma, vişne, ceviz, dut, fındık, erik gibi yöreye özgü olarak yetişmektedir.

Köy geniş bir ekilebilir tarım alanına sahiptir. Köyün büyük bir bölümü geçimini tarım ile yapmaktadır.

Çıkrık'ta besi hayvancılığıda yaygındır. Köyün çoğunluğu büyükbaş hayvan olarak inek beslemektedir. Küçükbaş olarak ise koyun ve Ankara Keçisi de beslenmektedir.

Ayrıca Köyümüzde Eski Tarihlerden Beri Olan Ama Şimdileri Nerdeyse Kimsenin Uğraşmadığı Bir Meslek Vardır; Değirmencilik, Değirmencilik, Babadan Oğluna Geçiş Gibi Bir Meslektir. Köyümüzde Çok Fazla Kişi İlgilenmez. Değirmenlerde Un Çıkartılır Buda Bi Nedenle Geçim Kaynaklarındandır.

Köyümüzde Bir Kaç Kişide Arıcılık İle Uğraşmaktadır..

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün Tüzel Kişiliğini Temsil Etmesi İçin Köy Muhtarlığı Seçimleri de Yapılmaktadır. Muhtarlık Binamız Vardır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlarımız:

Seçim Yılı Muhtar
2014 Mehmet Öztürk
2009 Aziz Akbaş
2004 Hüseyin Aydın
1999 Ünal Yücesoy
1994 Emrullah Yıldırmaz
1989 Ali Ülker
1984 Halil Helvacı
1978 Mehmet Öz
1973 Ali Ülker
1968 Seyit Salman
1963 Mehmet Yücesoy
1957 Mustafa Toprakçı

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzde ilköğretim okulu vardır. Köyümüzün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Fakat faaliyette değildir. Sağlık Ocağı vardır. Ebemiz de bulunmaktadır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. [5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]