Vikipedi:Bilgi kutusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Biçem Rehberi
Biçem el kitabı
Ek Rehberler

Bağlantılar
Başlıklar
Büyük harf
Fonetik
Giriş bölümü
Kısaltmalar
Türkçenin kullanımı
Tarih ve numaralar
Büyük harflerin kullanımı

Özel Madde Biçemleri

Anlam ayrımı
Tarafsız Yazım
İslam ile ilgili
Yahudilik ve Hıristiyanlık

Destek Rehberleri

Standartlar
Yönlendirme
Sayfa nasıl yazılır
Proje nasıl yaratılır
Bilgi kutuları

Bilgi Kutusu: Bilgi kutularını kullanmak için programcı olmanıza gerek yoktur. Birçok bilgi kutusu sizin kullanımınız için hazırlanmıştır. Bu kutuların içeriklerini doldurarak okuyuculara bilgilere hızlıca erişimlerinde yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca şablonların yaratılmasında en önemli nokta hangi bilgilerin maddeyi daha iyi tanımladığını ve bu tanımları nasıl en açık şekliyle okuyucuya sunulacağına karar vermektir. Proje tartışmalarına katılarak şablonun yaratılmasına en büyük katkıda bulunmuş olursunuz.

Burada şu noktaya değinmekte yarar var: birçok yeni viki yazarları şablonları, değişmeyen (static) sayfa içi yazıların (inline) birden fazla sayfaya eklenmesi için kullansalarda, gerçekte sayfa içi yazıların birden fazla sayfada tekrarlanması için aynı isim alanında (namespace) açılan sayfalarla bu işlem daha hızlı ve veribankasına yük bindirmeden gerçekleştirebilirler. O zaman şablonlar nasıl kullanılmalıdır? Şablonların en çok kullanıldıkları yer bilgi kutularıdır. Maddenin içeriğine göre şablonlar stil de ve içerik de farklılıklar göstermektedirler. Bu farklılıkları bütün maddeler için merkezi bir sayfadan gerçekleştirme imkanı sunmaktadırlar. Kısaca şablonların en iyi örnekleri bilgi şekillenmesinde kullanılmaktadır.

Bilgi kutuları genellikle bir projeye bağlı yaratılmaktadır. Bilgi kutuları projelerin topladıkları bilgileri sınıflayarak okuyucuya daha başarılı bir şekilde sunulması için bir proje aracı olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden bilgi kutuları ve sundukları bilgiler zaman içinde değişime tabi kalmaktadır. Bu değişimin düzenli bir şekilde izlenmesi ve şablonların kullanılmaz hale gelmemesi ancak proje sistemi (topluluk çalışması) ile gerçekleşmektedir.


ng

İç-içe bilgi kutuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi kutularını parçalar halinde planlamanın imkanı vardır. Bu sayede bilginin şekline göre temel bir bilgi kutusunun içine veya altında yeni alanlar ekleyerek bilginin sunumunu düzgün bir hale getirebilirsiniz. Bu sayade daha önce ki yzarların emeklerini değerlendirmiş ve kendiniz çok daha az zamanda daha çok ürün verme şansına kavuşursunuz.

Mesela "Türkiye yerlerşim birimleri bilgi kutusu" "Dünya şehirleri" için kullanılacak bir başka bilgi kutusuna başlangıç olarak kullanılabilir. Dünya şehirleri bilgi kutusu önce türkiye için planlanan şablonu içine ekler. Sonra bu bilgilerin üstüne kendi bilgilerini eklediği bir ikinci tabloyu ekler. Bu halde üst üste iki tablo kullanılmış olur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]