Urania

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Urania İsviçre'deki Avrupa'nın en ileri mason locasıdır. Orrel Fussli adlı kitap basım yayın evinin kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Bu yayın evinin Türkler açısından en önemli özelliği 1916 da Faiz el Goseym adlı eski Diyarbakır kaymakamıdır. Bu kişi İngiliz istihbaratının o dönem de Halifeliğin kaldırılmamasına yönelik faaliyet gösteren Kahtani ve el aht adlı gizli örgütüne üyeydi. Türk istihbaratınca Yakalanıp cezaevinde 2 sene yattıktan sonra İngiliz gizli servisi tarafından Bombaya (Hindistan) kaçırılmıştır. Orada 1916 da yazdığı tanık ve 1918 de Ermeni soykırımı adlı kitaplarıyla Türklerin 1,5 milyon Ermeni'yi öldürdüğünü ve 23. sayfa da bir Kürt ağasının tek başına 5 bin Ermeni öldürdüğünü 2. kitabında bu rakamı abartıp 50 bin kişiyi tek başına öldürdüğünü iddia etmiştir. Esasen bir kişinin o dönemde, o imkanlarla sadece silahla 5 bin kişiyi bile öldürmesi mümkün değildir. Buna mukabil Ermenilerde "Bir kürt ağası gelsin de başımıza 3 kurşun sıksın " diye beklemedikleri aşikardır.

Urania

Urania (cennet gibi, cennetsel) Yunan mitolojisindeki müzlerden (musalardan) yani ilham perilerinden biri. Gökbilim ve astrolojinin ilham perisidir.

Nadiren Apollon'dan Linus'un annesi olduğu iddia edilir.

Çoğunlukla sol elinde bir yerküre figürü ile resmedilir. Ayrıca çoğunlukla gözleri göğe bakar ve giydiği pelerinin, elbisenin üstünde yıldız motifleri vardır.

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
Urania ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.