Tony Jaa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tony Jaa
Genel bilgiler
Doğum adı Jaa Panom Yeerum
Doğum 5 Şubat 1976 (1976-02-05) (39 yaşında)
Surin province, Isaan, Tayland Tayland
Meslek(ler) Aktör

Japanom Yeerum (d. 5 Şubat 1976, Surin, Tayland), dövüş sanatları aktörü ve yönetmen.

Tony Jaa, dört çocuğun üçüncüsüdür.

Panom'un anne ve babası fil çobanıdır. Panom çocukluğunda tıpkı ebeveynleri gibi fil sürdü. Zaman zaman fillerle oynadı.

Ama çocukluk yaşamı bütünüyle huzurlu ve sakin değildi. O, bir çocuk olarak fillerle oynarken Kamboçya sınırında savaş çıkacak korkusu içerisindeydi.

Panom 11-12 yaşlarında evlerine televizyon girince Bruce Lee ve Jackie Chan filmlerini izlemeye başladı. Bu filmleri izlemeye başladıktan sonra kendi kendine şöyle dedi: Ben bir dövüş sanatı film yıldızı olmayı istediğimi farkettim ve bunu gerçekleştireceğim. Ama onlar Çin Kung Fu'su yapıyorlardı. Bunun üzerine küçük Jaa kendi Thai sanatı olan Muay Thai öğrendi ve filmlerde uygulamak istedi. Film hayatını ise babası yönlendirdi. Boyu 1.68 m dir.

Dublörlük Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tony Jaa'nın en dikkate değer işi Mortal Kombat Annihilation'da Liu Kang karakteri için dublörlük yapmasıydı. Tony başlangıçta 14 yıl boyunca dublörlük yaptı, Muay Thai Dublörü olarak birçok Panna filmin de görüldü. Sammo Houng için dublörlük yapan Dövüş sanatları aktörü, enerji içeceği reklamı için bir filin dişlerini kavraması ve filin üstünden atlaması gerekiyordu. Ayrıca bir Thai televizyon serisi olan Insee Daeng(Kırmızı Kartal)'de çifte dublörlük yapmıştır.

Bazı filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]

Röportajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Videolar[değiştir | kaynağı değiştir]