Tijuana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tijuana'ya hoş geldiniz tabelası
Meksika'nın Baja California (Aşağı Kaliforniya) eyaletine bağlı Tijuana şehrinde sokakta müşterileri bekleyen bir fahişe. ABD'nin San Diego şehrinin 25 kilometre güneyinde bulunan Tijuana'da fahişelik yasaldır ve uyuşturucular ve fahişeleriyle tanınmaktadır. Fahişeler özellikle şehrin Zona Norte mahallesindeki La Coahuila Caddesi'nde yoğun olarak çalışmaktadırlar.

Tijuana, Meksika'nın kuzeybatısınıda Baja California eyâletinde bir şehir. 2003 yılı itibarıyla tahmini 2.270.600 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir özellikle ABD'den gelen turistler için önemli bir turizm merkezidir.

Tijuana direkt ABD sınırında olup, sınır kontrol noktası San Ysidro'dan yıllık 40 milyon insan ve 14 milyon araç geçiş yapar. Sınır ötesi çalışanlar dolayısıyla özellikle ABD istikametindeki sınır geçişlerinde yoğunluk yaşanır. Meksika yönünde ise neredeyse hiç kontrol bulunmaz.

Bu sınır şehri, ABD'nin San Diego şehrinin sadece birkaç km güneyinde yer alır ve çoğu zaman Meksika'nın iyi ve kötü yüzünün bir karışımı olarak tanımlanır. Bir yandan Meksika'nın tarihsel şehirlerinden biri ve efsanevi boğa güreşleri ile güzel plajlara sahipken diğer yandan ise yasadışı uyuşturucu ve fuhuş merkezidir. Şehir özellikle, on yıllardır San Diego'da büyük bir üsleri olan ABD'li denizciler arasında çok popüleridir. Bugün ABD donanması, denizcilerinin davranışlarını daha iyi kontrol edebilmek için çaba sarfetmektedir. Bazı bar ve klüpler denizcilere yasaktır.