Türkiye Erkekler Voleybol İkinci Ligi
Güncel sezon/turnuva: 2022-23 Türkiye Erkekler Voleybol İkinci Ligi | |
---|---|
Ülke | Türkiye |
Kıta | Avrupa |
Konfederasyon | CEV Avrupa |
Kuruluş | 1970 - 1971 |
Slogan | "Voleybolun Ligi" |
Takım Sayısı | 54 |
Bir Üst Lig | Türkiye Erkekler Voleybol Birinci Ligi |
Bir Alt Lig | Türkiye Erkekler Voleybol Bölgesel Ligi |
Son Şampiyon | Nazilli Belediyespor & Serik Belediyespor |
Resmî site | TVF Resmî Sitesi |
Türkiye Erkekler Voleybol İkinci Ligi, Türk voleybolunda Efeler Ligi'nden sonra en önemli üçüncü lig konumundadır.
Statü (2023-24)[değiştir | kaynağı değiştir]
I.ETAP: Gruplardaki takımlar iki devreli deplasmanlı lig usulüne göre karşılaşırlar. Müsabakalar sonunda 8 grubun 1. ve 2.’leri toplam 16 takım YARI FİNALE yükselir.
LİGDEN DÜŞME: 9’lu grupta son iki sıraya alan takımlar (8. ve 9.takımlar), diğer gruplarda ise son sırayı alan takımlar mahalli lige düşerler.
ÖNEMLİ: Bir üst ligde takımı bulunan kulüpler Yarı Finalde yer alamaz. Üst ligde takımı bulunan kulübün yerine sıradaki takım Yarı Finale alınır
YARI FİNAL: Gruplarında 1 ve 2.sırayı alan toplam 16 takım 4’erli 4 gruba ayrılır. Federasyonca belirlenecek illerde 3 günlük tek devreli lig usulü turnuva maçları oynarlar. Yarı final müsabakaları sonucunda gruplarda 1. ve 2. olan 8 takım Finale kalır.
FİNAL: Yarı Finalden gelen toplam 8 takım 4’erli 2 gruba ayrılır. Federasyonca belirlenecek ilde tek devreli lig usulü turnuva maçları oynarlar. Müsabakalar sonunda her iki grubun 1. ve 2.’leri toplam 4 takım 1. Lige terfi eder
2023-24 Sezonu Takımları[değiştir | kaynağı değiştir]
2. Lig erkeklerde 8 grupta 55 takım bulunmaktadır.
2023-24 sezonu sonunda Nazilli Belediyespor , Serik Belediyespor, Karapınar And. Leop.B.Akd. ve Sorgun Belediyesi takımları 2024 – 2025 voleybol sezonu Erkekler 1. Ligi’nde yer almaya hak kazandılar.
2022-23 Türkiye Erkekler Voleybol İkinci Ligi sezonunda ligde kalan 29 takım, bölgesel ligden çıkan-alınan 20 takım, yerel ligden alınan 5 ve 1. Lig'den düşen 1 takım takım 2023-24 sezonunda yer aldı.
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (1.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | İstanbul | Üsküdar | Doğu Akademi Spor | TVF 50.Yıl D.Esinduy SS | 1288 | Böl.Lig'den çıktı | Lig 7/55 |
2 | İstanbul | Tuzla | Tuzla Gelişim | TVF 50.Yıl D.Esinduy SS | 1288 | Grup 7/8 | Son16-13/55 |
3 | Tekirdağ | Çerkezköy | Çerkezköy Voleybol Akd. | Çerkezköy Spor Salonu | Böl.Lig'den çıktı | Grup 3/7 | |
4 | Kocaeli | Gölcük | Gölcük Belediyesi | Gölcük 17 Ağustos SS | Böl.Lig'den alındı | Grup 4/7 | |
5 | Bursa | İnegöl | İnegöl Belediyespor | İnegöl Yeniceköy SS | 2.050 | Grup 4/8 | Grup 5/7 |
6 | Bursa | Karacabey | Karacabey Belediyespor | Karacabey Atatürk S S. | 750 | Grup 3/8 | Grup 6/7 |
7 | Bursa | Nilüfer | Bigadiç Belediyespor | Şehit Okan Dinçer SS | Bursa Hekimoğlu hakkı | çekildi, düştü | |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (2.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Antalya | Serik | Serik Belediyespor | Serik 100.Yıl Spor S. | 800 | Grup 3/9 | 1. Lig'e çıktı |
2 | Aydın | Nazilli | Nazilli Bld. | Nazilli Spor Salonu | 300 | Son16/54 | 1. Lig'e çıktı |
3 | İzmir | Konak | Altekma | Atatürk-V.Venüs S.S. | 6.000 | Grup 6/9 | Grup 3/9 |
4 | İzmir | Karşıyaka | Arkas Spor | Zühtü Işıl Spor Salonu | 1.600 | 1.Lig'e çıktı-kaldı | Grup 4/9 |
5 | Denizli | Merkezefendi | Denizli Cavidil Spor | Vali R.Yazıcıoğlu K.S.S. | 2.500 | Grup 7/9 | Grup 5/9 |
6 | Muğla | Fethiye | Göcek Spor | Göcek Spor Salonu | 500 | Grup 4/9 | Grup 6/9 |
7 | İzmir | Kemalpaşa | Kemalpaşa 1881 Spor | Vali Hüseyin Öğütcen SS | Böl.Lig'den çıktı | Grup 7/9 | |
8 | Muğla | Köyceğiz | Göl ve Gençlik | Köyceğiz Spor Salonu | 1.000 | Grup 5/9 | Grup 8/9 |
9 | Muğla | Menteşe | Yerkesik Spor | Menteşe Atatürk SS | Böl.Lig'den alındı | Grup 9/9 düştü | |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (3.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Düzce | Merkez | Düzce Bld. Spor Akademesi | Düzce 18 Temmuz SS | Böl.Lig'den çıktı | Lig 5/55 | |
2 | Çorum | Sungurlu | Sungurlu Belediyesi | Mahmut Atalay SS | Yerel/ alındı | Son16-9/55 | |
3 | Ankara | Yenimahalle | Maliye Voleybol | Beştepe Voleybol Salonu | 581 | Son16/54 | Grup 3/8 |
4 | Ankara | K.Kazan | Tusaş Spor | TUSAŞ SS | Yerel/ alındı | Grup 4/8 | |
5 | Ankara | Çankaya | Ankara Barosu | Beştepe Voleybol Salonu | 581 | Grup 4/6 | Grup 5/8 |
6 | Ankara | Çankaya | Başkent Beşiktaşlılar | Beştepe Voleybol Salonu | 581 | Böl.Lig'den alındı | Grup 6/8 |
7 | Ankara | Çankaya | Yedidağ Spor | Beştepe Voleybol Salonu | 581 | Böl.Lig'den çıktı | Grup 7/8 |
8 | Çankırı | Merkez | Çankırı Birlik | Orhan Saka Spor S. | 2.500 | Grup 3/6 | Grup 8/8 düştü |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (4.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Yozgat | Sorgun | Sorgun Belediyespor | Sorgun Spor Salonu | 1.000 | Son16/54 | 1. Lig'e çıktı |
2 | Konya | Karapınar | Karapınar And. Leop.B.Akd. | Karapınar Atatürk SS | Böl.Lig'den alındı | 1. Lig'e çıktı | |
3 | Konya | Selçuklu | Konya BŞB Spor | Fatih Sultan Mehmet | Son16/54 | Grup 3/8 | |
4 | Konya | Selçuklu | Konya Pema Koleji | Pema Koleji Spor S. | 1.500 | Grup 3/6 | Grup 4/8 |
5 | Konya | Seydişehir | Seydişehir C.Spor | Seydişehir SS | Böl.Lig'den çıktı | Grup 5/8 | |
6 | Kayseri | Melikgazi | Elit Voleybol | Kayseri Atatürk SS | Yerel/ alındı | Grup 6/8 | |
7 | Nevşehir | Ürgüp | Ürgüp Gençlik Spor | Ürgüp SS | Böl.Lig'den alındı | Grup 7/8 | |
8 | Konya | Beyşehir | Beyşehir Akademi Spor | Konya Beyşehir SS | Böl.Lig'den alındı | çekildi, düştü | |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (5.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Osmaniye | Merkez | Osmaniye Milli E.Müd. | Osmaniye Tosyalı SS | Böl.Lig'den alındı | Lig 7/55 | |
2 | Adana | Seyhan | Seyhan Bld. | Menderes Spor S. | 2.500 | Grup 4/8 | Son16-13/55 |
3 | K.Maraş | Dulkadiroğlu | 6 Şubat Maraşspor ( | Batıpark Spor Salonu | 1.500 | Grup 6/8 | Grup 3/7 |
4 | Mersin | Tarsus | Tarsus F.Ç. Spor | Mersinli Ahmet SS | Yerel/ alındı | Grup 4/7 | |
5 | Adana | Seyhan | Akkapı MTAL | Menderes Spor S. | 2.500 | Grup 7/8 | Grup 5/7 |
6 | Mersin | Tarsus | Tarsus Gençlik | Mersinli Ahmet SS | Böl.Lig'den çıktı | çekildi, düştü | |
7 | Kilis | Merkez | Kilis Gençlik | Kilis Spor Salonu | 2.500 | Lig 7/54 | çekildi, düştü |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (6.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Mardin | Midyat | Midyat Belediyesi | Midyat Spor Salonu | 250 | Grup 3/7 | Son 16-9/55 |
2 | Diyarbakır | Kayapınar | Kayapınar Halk Eğitim | Diyarbakır Köşkler SS | Böl.Lig'den çıktı | Lig 5/55 | |
3 | Bingöl | Merkez | Bingöl Spor Lisesi | Karşıyaka SS | Böl.Lig'den alındı | Grup 3/6 | |
4 | Bingöl | Solhan | Yeni Solhan Spor | Solhan Spor Salonu | 500 | Grup 5/6 | Grup 4/6 |
5 | Mardin | Artuklu | Yeni Mardin spor | Kızıltepe Spor Salonu | 1.500 | Grup 5/7 | Grup 5/6 |
6 | Mardin | Artuklu | Mardin Voleybol Spor | Kızıltepe Spor Salonu | 1.500 | Grup 6/7 | Grup 6/6 düştü |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (7.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Kastamonu | Merkez | Yıldızlar Topluluğu All Star | Hüsnü Tandoğan SS | Böl.Lig'den alındı | Son16-13/55 | |
2 | Ordu | Altınordu | 52 Çamlık Spor | Altınordu Atatürk SS | Böl.Lig'den alındı | Son16-13/55 | |
3 | Ordu | Altınordu | 1921 Ordu Spor | Ordu Atatürk SS | Böl.Lig'den çıktı | Grup 3/5 | |
4 | Giresun | Merkez | Giresunspor | 19 Eylül SS | Yerel/ alındı | Grup 4/5 | |
5 | Bayburt | Aydıntepe | Aydıntepe Belediyesi | Şehir Erdal Eraslan SS | 100 | Grup 3/4 | çekildi, düştü |
2023-24 Voleybol Erkekler 2. Ligi Takımları (8.Grup) | |||||||
Sıra | İl | İlçe | Takım | Salonu | Kapasite | 2023-24 Başı | 2023-24 sonu |
1 | Van | Erciş | Erciş Belediyespor | Van Erciş Toki SS | Böl.Lig'den çıktı | Son16-9/55 | |
2 | Siirt | Merkez | Siirt Belediyespor | Siirt Spor Salonu | 1.500 | Son16/54 | Son16-9/55 |
3 | Muş | Merkez | Muş Lalezarspor | Atatürk Spor Salonu | 1.500 | Grup 4/6 | Grup 3/5 |
4 | Van | Tuşba | Tuşba Gençlik Mrk. | Nur Tatar Spor salonu | 5.000 | Son16/54 | Grup 4/5 |
5 | Hakkâri | Merkez | Hakkari Gençlik Spor | Hakkari Spor Salonu | 1.500 | Grup 3/6 | Grup 5/5 düştü |
1.Lige Çıkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Not:2006'dan beri olan sonuçlar eklenmiştir. Daha öncesi araştırma gerektirmektedir.
Sezon | 1.Lige Çıkan Takımlar [1] |
---|---|
2006-2007 Sezonu | Amasya Merzifon Bld. - İzmir Altay |
2007-2008 Sezonu | Arkas Spor - Melikgazi Bld. - Sağlık Spor - Deniz Spor - Eğirdir Bld. - Diltaş Eğt. |
2008-2009 Sezonu | Yeniköyspor - Çankırı Belediye Spor - TED Ankara Kolejliler - Bornova Anadolu Lisesi |
2009-2010 Sezonu | Yenişehir Bld. - Anadolu Ünv. – Sungurlu Belediyesi - İzmir Tevfik Fikret Lisesi - ES Spor - Boyabat Kale Spor |
2010-2011 Sezonu | İTÜ - CTE Ankara Kampüs Kültür Gençlik - Düzce Belediye - İnegöl Belediye - Burhaniye Belediye - Tepecik Eğt. Arş. Hst |
2011-2012 Sezonu | Çevregücü - Diyanet Gençlik - Ankara PTT – Konya Seydişehir Bld. |
2012-2013 Sezonu | Antalya Türk Telekom - Manisa Kula Bld. - Hatay Payas Bld. 1975 - Adana Toros BYZ VK |
2013-2014 Sezonu | Anadolu Üniversitesi - Çankırı Belediyesi - Afyonkarahisar Bld. - Trabzonspor |
2014-2015 Sezonu | Okyanus Koleji - Konya B.Şehir Bld. - Malatya B.Şehir Bld. - Van Erciş Şekerspor |
2015-2016 Sezonu | Bigadiç Bld. - Eğirdir Elma - Es Spor - Ziraat Bankası |
2016-2017 Sezonu | Akkuş Bld. - Arhavi Bld. - Fındıklı Spor - Haliliye Bld. |
2017-2018 Sezonu | Sorgun Bld. - Sungurlu Bld. - Milas Bld. - Oylat Kaplıcaları İnegöl Bld. |
2018-2019 Sezonu | Saint Joseph - İnegöl Bld. - Cizre Bld. - 1920 Maraşspor |
2019-2020 Sezonu | Erzin Yeşilkent Spor - Malatya B.Şehir Bld. - Şiran Akademi - Konya B.Şehir Bld. |
2020-2021 Sezonu | Ürgüp Spor - Aydın B.Şehir Bld. - TED Ankara Kolejliler - Develi Belediyespor |
2021-2022 Sezonu | Yenişehir Bld. - Anadolu Voleybol - Gaziantep Gençlik S. - Çorum Bld. |
2022-2023 Sezonu | Arkas Spor - Seyhan Yıldırım Spor - Fenerbahçe - Fındıklı Gençlik Spor |
Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2021.