Sybase

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bir SAP şirketi olan Sybase, 1984 yılında ABD California’da kurularak, ilk ticari client/server veri tabanı yönetim sistemini dünyaya sunmuştur. Sybase’in bilgi yönetimi ve analitik teknolojileri ile kurumsal mobilite çözümleri; başta Finans, Telekomünikasyon ve Kamu sektörleri olmak üzere birçok sektörün görev-kritik sistemlerinin altındaki teknolojidir. Sybase ile kurumlar, çok büyük boyutlardaki ve çeşitlikteki verilerini yönetebilir, bu yaşamsal verileri analiz edebilir ve kullanıcıların bulunduğu yerden ve kullandığı cihazdan bağımsız olarak işlerini yapabilmeleri için bu verileri mobilize eder. Sybase’in tüm çözümleri açıklık felsefesi üzerine kurulu olduğundan kurumlar, bilişim yatırımlarını sadece bugünkü ihtiyaçları için değil, gelecektekiler için de değerlendirebilir.

Sybase: 40,000’den fazla kurumsal referans ile kanıtlanmış teknoloji olup, Fortune 100 şirketlerinin 91’i Sybase’e teknolojilerine yatırım yapmıştır. 1984 yılından itibaren kurumsal yazılım alanındaki tecrübesi ile sürekli inavasyon felsefesi ile faaliyet göstermektedir.Bu çerçevede veri yönetimi ve mobilite alanında sürekli artan 148 ‘dan fazla patente sahip olup, bundan çok daha fazlası da onay sürecindedir. Bir SAP şirketi olan Sybase, global arenada yüzlerce ülkedeki faaliyeti en tecrübeli mühendislik ve destek kadroları ile, müşteri memnuniyeti en yüksek, toplam sahip olma maliyeti en düşük teknolojilerdendir.

Sybase’in Odağı: Sybase, sadık ve küresel bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Aralarında; finans, telekom ve kamu olmak üzere bazı dikey pazarlarda öncü konuma sahiptir. Dünyanın en büyük 100 banka ve yatırım şirketi Sybase teknolojilerine güvenmektedir. Şu anda sayıları 100’ü aşan şirket, Sybase’i “gerçek-zamanlı analitik” çözüm olarak kullanmakta, Wall Street’den Tokyo’ya, Hong Kong’dan Londra’ya binlerce mali alım-satım işlemini “real-time” Sybase ile gerçekleştirmektedir.

Telekomünikasyon endüstrisinde 850’den fazla mobil operatör günde 1.4 milyarı Sybase teknolojilerini kullanarak 4 milyardan fazla aboneye ulaştırır. Sybase’in veri yönetim çözümleri ile dünyada her gün milyarlarca CDR işlemi proses edilmektedir.

Kamu sektöründe kurumlar Sybase teknolojilerini kullanarak saniyede milyanlarca kayıta erişerek kompleks analizleri en güvenli tekniklerle gerçekleştirebilmektedirler. Kritik veri varlıklarını, güvenlikli bir şekilde yönetirler.

Sybase, kurulduğundan günümüze pek çok teknolojik alanda öncülük yapmıştır. Tarihindeki bazı önemli noktalar aşağıda listelenmiştir:

 • 1988 Dünyanın ilk client/server veri tabanı yönetim sistemini piyasaya sundu.
 • 1989 Dünyanın ilk açık veri replikasyonu teknolojisini piyasaya sundu.
 • 1999 Yatırım bankacılığı sektöründe (borsa şirketleri) dünya pazar lideri oldu.
 • 2000 Kasım ayında dünyanın ilk J2EE sunucusunu piyasaya sundu.
 • 2004 Mobil veri tabanlarında ve middleware teknolojilerinde pazar liderliği açıklandı.
 • 2007 Sybase IQ petabyte seviyesinde veri ambarında, çevre dostu “yeşil” teknolojilerin önemini vurguladı.
 • 2008 Şirket, tarihinin en başarılı finansal çeyreği rekorunu kırdı.
 • 2008 Sybase IQ dünyanın en büyük veri ambarı rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.
 • 2008 IDC, Sybase’in veri ambarları ve analitik uygulama alanında 2007’de dünyanın en fazla gelir artışı elde eden çözümü olduğunu açıkladı.
 • 2009 Şirket, tarihinin en başarılı finansal çeyreği rekorunu bir kez daha kırdı.
 • 2010 Dünyanın en büyük iş yazılımları şirketi olan SAP, Sybase’i satın aldı.
 • 2011 Gartner’ın Veri Ambarı Veri Tabanı Yönetim Sistemi Magic Quadrant’ında “Liderler” bölümüne yerleşti.
 • 2011 TPC-H 1 TB sonuçlarında dünyanın en yüksek performans sonucunu aldı.