Sanallaştırma (Bilişim)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Bilişimde tmmilk hedefi kullanıcıya bir soyutlama tabakası sunarak kullanıcıyı kaynaklardan soyutlamak. Böylece kullanıcı ve e

Yazılım bazlı Sanallaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılım bazlı Sanallaştırma farklı kullanım alanları için kullanılabilir. Mesela bir işletim sistemini (İS) veya bir kullanıcı yazılımını taklit (simulation) w

Sanal İşletim Sistem Ortamları[değiştir | kaynağı değiştir]

İS Konteynerleri ile İS Sanallaştırması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sanallaştırma türünde bir yazılıma kendisine ait bir kapalı bir konteyner ('jail') içinde eksiksiz (sanal) bir çalıştırma ortamı (runtime environment) oluşturulur. Bu işlemde ayriyetten bir İşletim Sistemi daha çalıştırılmaz ve bundan dolayı da ev sahibi (host) işletim sistemi haricinde bir d sMİB, Sürücüler, RAM v.s.) komple bir bilgisayar yansıtılır. Bu yaklaşımın artısı misafir işletim sistemlerinde (neredeyse) hiçbir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan her bir işletim sistemi kendi çekirdeği ve yazılımları ile birlikte çalışabilmesidir.

Donanım Emülasyonu (veya yanlış olarak Full Virtualization diye de adlandırılır )[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanal makine tüm donanımı taklit ederek bir işletim sisteminin farklı bir MİB de çalıştirabilir. Tamamen yazılıma bağlı bu yaklaşımın en büyük eksisi yazılımla taklit edilen donanım gerek fiziki donanımdan çok daha yavaş olmasından dolayı gelen misafir işletim sisteminin genel itibari ile bir gerçek donanıma sahip bir işletim sisteminden çok daha yavaş çalışmasıdır. Misaller: Bochs, Microsoft Virtual PCnin PPC sürümü ve Linux KVM.

Donanım Sanallaştırması (native Virtualization, Full Virtualization)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanal makine misafir işletim sistemine fiziki donanımın sadece belirli kısımlarını sanal donanım olarak sunar. Bu yaklaşımla değiştirilmemiş misafir işletim sistemini soyutlanmış bir ortamda çalıştırmak mümkün oluyor. Bu uygulamada gereksinim olarak misafir işletim sistemi ev sahibinin MİB'sini desteklemesi gerekiyor. Mesela ev sahibi i386 işlemcisine sahip ise misafir de i386 işlemcisini desteklemesi gerekiyor. Misaller: Hyper-V, VMware, Microsoft Virtual PC, Linux KVM v.s.

Yazılım Sanallaştırması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılım sanallaştırmasında (application virtualization) kullanıcı veya sunucu yazılımlarının yerel sistemde yüklenmeden çalıştırılmasıdır. Bunun için sanallaştırılan yazılıma bir sanal ortam oluşturlulmakta ve bu ortamda tüm Registry-kayıtları, dosyalar ve diğer birleşen unsurlar içermektedir. Bu sanal ortam yazılım ve işletim sistemi arasında bir tampon görevini yaparak başka yazılım veya işletim sisteminle çarpışmaları önler. Misaller: Microsoft Application Virtualization, Citrix Application Streaming, VMware ThinApp, Thinstall v.s.

Donanım bazlı Sanallaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sanallaştırma türünde donanımın tümü (mesela LPAR) veya bazı kısımları (mesela Merkezi işlem biriminde İntel-VT veya AMD-V) sanallaştırılabilir.