Robert K. Merton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Robert K. Merton

Robert King Merton (4 Temmuz 1910 - 23 Şubat 2003) ABD'li sosyolog.

Doğu Avrupa göçmeni işçi sınıfından Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Sosyoloji kariyerine Philadelphia'da Temple Üniversitesi'nde George E. Simpson'un rehberliği altında başlamış, Harvard Üniversitesi'nde Pitrim A. Sorokin ile devam etmiştir.

Merton 1939 yılına kadar Harvard'de öğretmenliğini sürdürmüş aynı yıl Tulane Üniversitesi Sosyoloji Bölümünün başkanlığına getirilmiş ve profesör olmuştur. 1941'de Columbia Üniversitesi'ne girmiştir.

Sosyolog Harriet Zuckerman ile evliliği dahil iki kere evlenen Merton'un ilk evliliğinden 1997 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi sahibi Robert C. Merton ve iki kızı olmuştur.

Sosyolojideki Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerinin önemli bir kesimini Colombia Üniversitesi'nde eğitmen olarak geçirip profesör ünvanıyla tamamlayan Robert King Merton "kendi kendini doğrulayan kehanet", "rol modeli" ve "kastedilmeyen sonuçlar" gibi terimleri sosyoloji literatüre kazandırmıştır.

Merton ABD Ulusal Bilimler Akademisine seçilen ilk sosyologlardan biri ve aynı zamanda American Philosophical Society ve kendisini Parsons ödülüyle ödüllendiren American Academy of Arts and Sciences'in de üyesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]