Resident Evil 4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Resident Evil 4
Resident Evil 4 Wii.jpg
Geliştirici(ler) Capcom
Yayımcı(lar) Capcom
Yönetmen(ler) Shinji Mikami
Yapımcı(lar) Hiroyuki Koyabayashi
Yazar(lar) Shinji Mikami
Haruo Murata
Besteci(ler) Misao Senbongi
Shusaku Uchiyama
Platform(lar) Wii
GameCube
Playstation 2
Bilgisayar
Telefon
Çıkış tarih(ler)i 11 Ocak 2005
Tür(ler)i Korku
Gerilim
Macera
Bulmaca(Zeka)
Biçim(ler) Tek Kişilik

Resident Evil 4 (Japonya'da Biohazard 4) Capcom tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan çok ünlü bir oyundur. Resident Evil serisinin 6. oyunudur. Kuzey Amerika'da Gamecube için 11 Ocak 2005'te, daha sonra Japonya'da 27 Ocak 2005'te ve Avrupa'da 18 Mart 2005'te çıkmıştır. Daha sonra Ocak 2005'te PlayStation 2'ye port edilen oyun, Haziran 2007'de PC ve Wii platformlarına port edilmiştir. Resident Evil 4 sayısız defa ödül kazanmıştır ve birçok kez en iyi oyun seçilmiştir.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Raccoon Şehri, Umbrella Şirketinin yaptığı virüs deneyleri yüzünden büyük zarar görmüştür. Çok fazla can ve mal kaybı olmuştur. Virüsün başka şehirlere dağılmasını önlemek için U.S hükümeti Raccoon Şehri’ ni nükleer bir füze ile yok etmiştir. Leon Scott Kennedy’ nin şehirden kurtulan biri olduğu öğrenildiğinde U.S Secret Service’ e dahil edilmiştir.

Leon, başkanın kızı olan Ashley Graham’ ı kurtarmak için görevlendirilmiştir. Ashley, bilinmeyen bir grup tarafından kaçırılmıştır. Leon, görevi için Avrupa’ da bulunan bir köye gider. Oraya ulaştığında kendilerini ‘Los Illuminados’ (Aydınlanmış Olanlar) diye tanımlayan ve oldukça saldırgan köylülerle karşılaşır. Leon kendini bir anda çatışmada bulur. Bir süre sonra köyün şefi Bitores Mendez tarafından yakalanır ve Mendez ona Las Plagas denen bir çeşit zihin kontrolü yapan bir parazit enjekte eder.

Leon kendine geldiğinde kendini, Los Illuminados araştırmacısı olan Luis Sera ile bağlı bulur. Birlikte çalışarak esir halden kurtulurlar ve bir süre sonra yolları ayrılır. Leon, Ashley’ nin küçük bir mabette olduğunu öğrenir ve onu kurtarır. Sonra orada Los Illuminados’ un lideri Osmund Saddler ile karşılaşırlar. Saddler, Ashley’ nin içine bir parazit enjekte ettiğini söyler. Ashley’ i tekrar gönderecek ve orada bir felakete zemin hazırlayacaktır. Leon ve Ashley oradan kaçtıktan sonra Saddler’ ın hizmetkarı olan Ramon Salazar’ ın şatosuna sığınırlar. Fakat orada kendilerine daha çok düşman bulurlar. Salazar’ ın tuzakları yüzünden Leon ve Ashley’ nin yolları ayrılır. Bu sırada Leon ve Ashley’ de ki parazitlerin gelişimini yavaşlatmak için Luis biraz ilaç yapar. Leon’ a hem bu ilacı hemde parazitin bir örneğini verecektir. Luis, tam Leon’ u bulduğu sırada Saddler tarafından öldürülür. Ayrıca Luis’ ten parazitin örneğini de alır. Luis, Leon’ a onlara çalışan bir araştırmacı olduğunu söyledikten sonra ölür. Leon şatoda iken Ada Wong’ la karşılaşır. Ada bir zamanlar Leon’ la beraber çarpışmış ve görevinde yardımcı olmuştur. Ada’ ya neden burada olduğunu sorduğunda, Ada oradan kaçar. Leon, Salazar’ ı öldürdükten sonra Ashley’ nin yakınlarda bir adada ki araştırma tesisinde tutulduğunu öğrenir ve onu bulmaya koyulur.

Leon ilerlerken bir zamanlar eski bir arkadaşı ve onunla birlikte eğitim almış olan Jack Krauser ile karşılaşır ve onun Ashley’ nin kaçırılmasında rol oynadığını öğrenir. Aslında Ada ve Krauser, Umbrella Şirketi için çalışmaktadır ve patronları Albert Wesker’ dır. İkisinin de görevi parazitin örneğini ele geçirmektir. Krauser zamanı geldiğinde Saddler’ ı öldürüp örneği ele geçirecektir. Ama Saddler bunu önceden bildiğinden Krauser’ a Leon’ u öldürmesini emreder. Bu sayede bir avantaj kazanacaktır. Leon, Krauser’ ı öldürdükten sonra Ashley’ i kurtarır ve içlerindeki parazitleri özel bir cihaz ile çıkarırlar. Sonrasında Leon, Saddler ile karşılaşır. Saddler, Ada’ yı rehin almıştır. Leon, Ada’ nın kaçmasına yardımcı olur ve birlikte Saddler’ ı yenerler. Leon örneği alacağı sırada Ada, Leon’ un kafasına silah dayayıp örneği ondan alır. Ada, bulundukları yere patlayıcı yerleştirdiğini söyler ve ona jet-ski anahtarı verip helikopterle kaçar. Sonra Leon ve Ashley jet-ski ile kaçarlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Leon Scott Kennedy (Ana karakter)
  • Ada Wong (Ana karakter)
  • Ashley Graham (Yardımcı karakter)
  • Jack Krauser
  • Luis Sera
  • Osmund Saddler
  • Bitorez Mendez
  • Ramon Salazar
  • Ingrid Hunnigan
  • Albert Wesker

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi Resident Evil Portal
Capcom
Resident Evil 5