Need for Speed: Most Wanted

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Need for Speed Most Wanted
Need for Speed Most Wanted.jpg
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) EA Black Box
Seri Need for Speed
Sürüm 1.3
Platform(lar) Xbox 360, PC, Mac OS X, PS2, Xbox, GCN, PSP, GBA, NDS, Mobile
Çıkış tarih(ler)i Xbox
 • KA 20 Mayıs, 2005
 • AVR 25 Mayıs, 2005

Game Boy Advance

 • KA 25 Mayıs, 2005
 • AVR 5 Haziran, 2005

GameCube

 • KA 20 Haziran, 2005
 • AVR 30 Haziran, 2005

Windows

 • KA 5 Temmuz, 2005
 • AVR 15 Temmuz, 2005

PlayStation 2

 • KA 20 Temmuz, 2005
 • AVR 15 Ağustos, 2005

Nintendo DS

 • AVR 5 Eylül, 2005
 • KA 30 Ekim, 2005

Xbox 360

 • KA 15 Aralık, 2005
 • AVR 20 Aralık, 2005

Mobile Phone

 • KA 20 Aralık, 2005
Tür(ler)i Araba Yarışı
Biçim(ler) Tek Kişilik ve Çok oyunculu
Ortam CD, DVD, UMD, GCN Game Disc, GBA Cartridge, NDS Game Card
Giriş Klavye ve fare (PC)

Need for Speed Most Wanted, EA Black Box şirketi tarafından yapılan ve Electronic Arts tarafından dağıtılan, Need For Speed serisinin 2005 yazında piyasaya çıkarılan 9. bilgisayar oyunudur. Bu oyunu 2006 yılında çıkan Carbon, ve Carbon'u da Mart 2007'de çıkan Pro Street ve Pro Street'i de Mart 2008'de çıkan "Need For Speed Undercover" takip etmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu modifiyeli bir BMW M3 GTR ile Rockport adında bir kurgusal şehre ulaşır. Ardından oyuncu Rockport'taki bir sokak yarışında Çavuş Cross adında bir polis memurunun takibinden kurtulmaya çalışır. Yarışlar başlangıçta oyuncunun hep lehine sonuçlanır, bu yarışçılar oyuncunun rakibi olan Clarence Razor Callahan önderliğindedir. Razor yarışlarda galip gelen oyuncuya tuzak hazırlar ve aracını ele geçirir. Razor tam oyuncunun arabasını ele geçirmişken birden olay yerini polis basar. Razor kaçar ancak oyuncu Çavuş Cross tarafından tutuklanır ve hapse girer. Bir süre sonra Mia oyuncuyu karakoldan alıp Razor'un 'Kara Listedeki yeni durumu hakkında bilgilendirir, karalistede Rockport Emniyet Müdürlüğü tarafından en çok aranan 15 yarışçı bulunmaktadır. Mia, oyuncuya yeni araç satın alması ve Kara Liste'de yükselmesi için yardımda bulunur. Rakipler birer birer elenir, oyuncu saygınlık, yeni arabalar ve Karaliste'de elenen her yarışçıdan elde ettiği paraları kazanır. Rockport Şehri'nde Rosewood, Camden Beach, ve Downtown Rockport gibi yeni bölgelerin açılmasıyla Mia aynı zamanda oyuncunun yarışlarındaki "bahis" yatırımları karşılığında oyuncunun saklanabileceği hücre evleri ayarlar.

Blacklist'de bulunan #1 olan Razor ile BMW'yi yeniden almak için son bir karşılaşma yapılır. Yenilen Razor arabanın verilmeyeceğini söyleyince Mia gelir ve Razor'a anahtarı vermesini söyler. Razor söylenene uymayınca Mia atağa geçerek Razor'u tutuklar. Ronnie ve Toru yardıma geleceği sırada Mia polis kimliğini gösterir ve ortalık karışır.O sırada polisler gelir. Mia anahtarı Razor'un elinden alıp oyuncuya fırlatır ve oyuncu arabaya binip kaçar. Cross, Mia'ya oyuncunun nerde olduğunu sorar ve Mia gittiğini söyleyince ortalık karışır. Cross karalisteyi sorar. Mia ona karalistenin olmadığını söyleyince Cross sinirle bağırır. Oyuncu BMW M3 GTR ile polislerden kaçar. Bir süre sonra Mia oyuncuyu arar ve buluşmak için bir yer verir. Oyuncu vardığında Career modu biter. Oyuncu yapımı tamamlanmamış köprüden geçerken polisler suya düşer.


Most Wanted polis takibi sırası

Bu kişilerle yarışmak için de bazı şartlar bulunuyor. İstediği yarışlarda galip gelinmeli ve de polislerden kaçarak yeterli ikramiyeye ulaşılmalıdır. Her bir üst kişiye geçtikçe bu daha da zorlaşıyor. Yeni araçlar alıp modifiye edilebiliyor, elenen rakibin de arabası ele geçirebilir. Şehir içinde belirli noktalara konulmuş radarlardan geçip ikramiye kazanılabilir.

Need For Speed: Most Wanted ve Need For Speed: Most Wanted Black Edition olmak üzere 2 sürüm olarak çıkmıştır. Ayrıca taşınabilir oyun konsollarına da Need For Speed:Most Wanted 5-1-0 adıyla çıkmıştır, bu versiyon ek olarak Porsche 4 arabasını içermektedir.

Kara Liste (Blacklist)[değiştir | kaynağı değiştir]

1- RAZOR - Clarence Callahan - BMW M3 GTR

2- BULL - Toru Sato - Mercedes-Benz SLR McLaren

3- RONNİE - Ronald McCrea - Aston Martin DB9

4- JV - Joe Vega - Dodge Viper SRT-10

5- WEBSTER - Wes Allen - Chevrolet Corvette C6

6- MİNG - Hector Domingo - Lamborghini Gallardo

7- KAZE - Kira Nakazato - Mercedes-Benz CLK 500

8- JEWELS - Jade Barrett - Ford Mustang GT

9- EARL - Eugene James - Mitsubishi Lancer Evolution VIII

10 -BARON - Karl Smit - Porsche Cayman S

11 -BİG LOU - Lou Park - Mitsubishi Eclipse

12 -IZZY - Isabel Diaz - Mazda RX-8

13 -VİC - Victor Vasquez - Toyota Supra

14 -TAZ - Vince Kilic - Lexus IS300

15 -SONNY - Ho Seun - Volkswagen Golf GTI

Otomobil Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]