Koruköy, Geyve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Koru Köyü
—  Köy  —
Sakarya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Geyve
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 461
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54700
İnternet sitesi: [2]

Koru Köyü, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını çevresindeki uçsuz bucaksız ormanlardan alır. Bölge adeta yeşil bir denizi andırır, yeşilin her tonunu görebilceğiniz Koru Köyü'ne uzaktan baktığınızda ağaç ve bitkilerin köyü gölgelemesinden dolayı evleri seçemessiniz. Köye Ağaç Korusunun içinde yer aldığı için bu ad verilmiştir. Bir de Köy mezarlığının altında yer alan Koru Alanı denilen eski bir yerleşim yerinin de olduğu mevkiden ismini aldığı rivayet edilir. Köy halkının Osmanlı veya Selçuklu Devleti devrinde Domaniç civarından bölgeye gelip yerleştiği köy yaşlıları tarafından rivayet edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri Türklerin öz kültürüne dayanır. Köyde Osmanlı Devleti döneminden kalma kültürel değerler yaşatılmaya çalışılmaktadır, düğün, bayram, nışan ve asker uğurlama eski geleneklere göre toplu katılımla yapılır. Ramazan Ayında köyün tamamının iştirak ettiği toplu iftarlar yapılır. İmece usulü yaygın olarak uygulanır, tarımda işler ırgatlık veya denişiklik sistemi dediğimiz köylünün toplanıp sırayla işleri birlikte yapması esasına dayanır. Bayramlarda namazdan sonra halka şeklinde toplu bayramlaşma merasimi köy camii önünde düzenlenir. Bayramlaşma sonrasında büyükler cami önündeki çimenlerin üzerine yanlarında getirdikleri şekerleri saçarlar çocuklar ise bu saçılan şekerleri toplayarak poşetlerine ve ceplerine doldururlar. Her yıl bahardan yaza girilirken bir defa Hıdrellez dediğimiz pilav şenlikleri yapılır, hıdrellez her mahallenin farklı zamanlarda yapması katılımın istenilen seviyede olması için önemlidir, kurak dönemlerde bu şenliklerde türbe ziyaretleri, yağmur duası ve pilav ikramı yapılarak şenlik sonlandırılır. Eski usul bağ bozumu, pekmez kaynatma şıra içme, dibekte bulgur dövme, harman kaldırma gelenekleri yaşatılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya iline 48 km, Geyve ilçesine 18 km uzaklıktadır. Koru Köyü 5 Mahalleden oluşmaktadır, Belpınarı da eskiden Koru Köyü'ne bağlı bir mahalleyken zamanla ayrılarak ayrı bir muhtarlık olmuştur. Koru Köyü mahalleleri: Koru Merkez, Yayalar, Duraklar, Saray, Dedeyeri. Bölge halk arasında Koru Dere, Koru Deresi, Koru Boğazı isimleriyle anılmaktadır. Koru Köyü'nün kuzeyinde Belpınarı Köyü, güneyinde Bağcaz, doğusunda Kayadibi ve Doğancıl Köyleriyle batısında Güney, Setçe ve Cereller Köyleri yer alır. Koru Köyü Taraklı'nın tam arka yakasına düşer. Verimli arazisinde her çeşit ürün yetişir. Bilhassa Koru merkezin suyu boldur, Semer Deresi Geyve'nin su ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığı gibi bu sudan Koru ve Yayalar yararlanır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. İklimi çok sert değildir, kışları kar ve yağmur yağışlı geçer. Karadeniz iklimi etkisiyle bol yağış alır. Yaz kuraklığı dışında emen hemen dört mevsim yağışlı geçer. Bitki örtüsü gür ormanlardan oluşur. Orman dışında kalan araziler tarım arazisi ya da meyve bahçelerinden oluşur. İklimden dolayı meyve sebze yetiştiriciliğinde potansiyel çok yüksektir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 461
1997 406

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Son yıllarda tarımda büyük gelişme görülür. Modern usullerle yapılan tarımsal faaliyetler halkın geçim gücünü de artırmıştır. Köy sınırları içinde kiraz, erik, fındık, elma, armut, dut, şeftali, üzüm, domates, biber, çilek, patlıcan, pırasa, kereviz, ıspanak, ayçiçeği vb. gibi pek çok ürün yetiştirilir. Hayvancılık daha çok büyük baş sığır ve küçük baş koyun ve keçiden oluşur. Son yıllarda köy ve çevresinde tavuk çiftlikleri kurulmuştur, bol miktarda yumurta ve tavuk eti üretimi yapılmaktadır . Büyük baş hayvancılık inek yetiştiriciliği sütü için ve dana yetiştiriciliği de eti için yapılmaktadır. Geçim kaynağı olarak sayabileceğimiz bir başka ekonomik etkinlikte ormancılıktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okul vardır fakat eğitim-öğretime açık değildir, taşımalı eğitim olduğundan köy öğrencileri Doğantepe İlk ve orta okulunda taşımalı olarak eğitim görmektedirler. Köyde, içme suyu şebekesi şebekesi bulunmakta fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]