Kara gergedan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kara gergedan
Korunma durumu: Kritik (CR)
Ngorongoro Spitzmaulnashorn edit1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Perisodactyla
Familya: Rhinocerotidae
Cins: '''Diceros'''
Tür: D. bicornis
Binominal adı
Diceros bicornis
Linnaeus, 1758
Leefgebied zwarte neushoorn.JPG

Kara gergedan (Diceros bicornis), Perissodactyla takımından, Kenya, Tanzanya, Kamerun, Güney Afrika, Namibya ve Zimbabwe'de yaşayan bir hayvandır. Aslında bu hayvan siyah değil, grimsi kahverengi gibi bir rengi vardır.

Kara gergedan yakın akrabası Beyaz gergedan (Ceratotherium simum) ile sıklıkla karıştırlır. Bu iki hayvan arsındaki en belirgin fark renkleri değil boyut ve dudak yapısıdır. Beyaz gergedan, siyah gergedandan daha büyük olup, beyaz gergedanın dudağı düz,Siyah gergedanınki ise üçgen şeklindedir.

Kara gergedan kendini iri ve değerli boynuzları sayesinde çok iyi korur. Ama neslini tehlikeye atan da bu boynuzlarıdır. Yemenli şeyhler için bu boynuzlar bıçak sapı olarak kullanılır. Çin tıbbında öğütülmüş gergedan boynuzunun her hastalığa iyi geldiği söylense de aslında hiçbir etkisi yoktur. Kara gergedan bu boynuzları, yüksek hızı ve iri cüssesi sayesinde Afrika'nın beş büyüklerinden beşincisidir.

Dünya Korunma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan kırmızı listede, kara gergedan, nesli kritk tehlikede olarak sınıflandırlmıştır.

Dünyada sadece 3600 siyah gergedan kalmıştır.