Kapaklı, İlkadım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kapaklı, Samsun sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Kapaklı
—  Köy  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Orta Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe İlkadım
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 530
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=257978

Kapaklı, Samsun ilinin İlkadım ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy çevresindeki bulgulardan anlaşıldığına göre, bölgenin yerleşim alanı olarak kullanılması ilkçağlara kadar dayanmaktadır(Yol yapımı esnasında, mağaralar ve bu mağaralardan küp mezarlar çıkmıştır. Bu tür mezar kullanımı, yaklaşık olarak, 2500 yıl öncesine aittir.). Ayrıca köy çevresinde eski yerleşimler olduğu anlaşılmaktadır(Dayılı denen mevkiide önceki dönemlere ait olduğu anlaşılan bir mezarlığın olması ve bu mezarlığa yakın bir arazinin "Kilise Yeri" olarak anılması). Ve yine "Hama" adıyla anılan mevkiide de en az 3000 yıl öncesinin inşaat kültürünü gösteren kalıntılara rastlanmaktadır. Köy halkını yaklaşık 150 yıl öncesinde koyun sürüleri ile bölgeye gelmiş olan yörükler, Trabzon'dan gelmiş olan Emanetoğulları(Köyde Lazlar diye bilinirler ve Yaman soyadına sahiptirler)ve uzun süredir köy yerleşim yerinin yakınlarında mesken tutmuş olan sülaleler oluşturmaktadır. Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar çevrede Rum yerleşimleri mevcuttur(Takrandağ Mahallesi'nin güneybatı kısmındaki araziler eski bir Rum yerleşimi olduğu gibi, Kapaklı Köyü ile Takrandağı Mahallesi arasında bulunan Dayılı olarak bilinen mevkinin de eski bir Rum yerleşimi olduğu kuvvetle muhtemeldir). Lozan Konferansı'nın "mübadele" ile ilgili maddesi gereğince çevredeki Rumlar göç etmek zorunda kalmıştır. Kapaklı Köyü'nde ve çevre köylerde Rumlardan kaldığı anlaşılan mimari usul ve üsluplar devam etmektedir. Çevrede İslam'la ilgili olmayan inanç ve hurafelerin de Rumlar döneminden kaynaklandığı düşünülmektedir. 30-35 yıl öncesine kadar köyde, ritüelleri Rumlardan alınmış olarak "yılbaşı kutlamaları" yapılmaktaydı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Seksen doksan yıl öncesinde köyde koyun-keçi yetiştiriciliği yoğun bir şekilde görülürken, zamanla ekonomik tecihin tarıma yönelmesi ile çoban kültürü de eski önemini kaybetmiştir. Bu gün(2010 yılı) köydeki kültür yapısı incelendiğinde görülür ki, halk kitleleri her nereden göç etmiş olursa olsun, birbirine nazaran farklı kültür ögelerini barındıran aileler görülmez. Ne çok yakın zamanda köye gelmiş olan Emanetoğulları ne de onlardan daha önce gelmiş olan yörükler önceki kültürlerini devam ettirmektedir. Köyün, kültür yapısı olarak, Samsun'un çok eskiden beri mevcut olan köylerinden bariz bir farkı yoktur. Kapaklı Köyü, tabir yerindeyse, klasik bir Samsun köyüdür. Yakın geçmişe kadar devam eden oyunlar ve eğlenceler: Öndül, güreş, av, atıcılık, saklambaç, ele vurmak, bildirbili, uzuneşek, çizgi, beştaş, on iki taş, üç taş, aşık atma...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun merkezine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Samsun şehir merkezine nazaran yüksek olan Kapaklı Köyü yerleşim alanında, şehir merkezine nazaran hava daha serindir. Yaz mevsiminde şehir merkezinde yüksek nem oranından dolayı hayat zorlaşsa da köyde tam bir yayla havası hakimdir. Buna bağlı olarak da son yıllarda, şehirden köye doğru kısmî bir göç yaşanmaktadır. Daha önceden şehire göç etmiş olan ailelerden bir kısmı, emeklilik döneminde rahat bir yaşam sürmek için tekrar köye dönmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 530
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yirmi yıldır gerek okumaya dayalı gerekse başka işler edinmeye dayalı sebeplerden dolayı köy dışarıya sürekli olarak göç vermiştir.fakat şu yıllarda köyümüzün ulaşım açısından hiçbir sorunu olmadıgı için köyde yaşayan gençler kolaylık la işlerine köydden gidiş geliş yapabilmektedirler,buda göçleri durdurmuştur.ayrıca köyümüzün bulundugu cografi konumuda ayrı bir güzellige sahip oldugundan köyümüz göç almaktadır. Son yıllarda şifalı bitkilere aşırı bir yöneliş oldu. İnsanlar değişik isimler altında kurulan dükkanlardan avuç dolusu paralar vererek küçücük poşetler içindeki bitkileri satın almaktadır. Bir orman köyü olan ve doğayla sarmaşdolaş haldeki Kapaklı Köyü'nde şifalı bitkiler ücretsiz bir şekilde halkın hizmetindedir. Eksik olan tek şey, halkın bu konuda bilirkişiler ve yatırımcılar tarafından pozitif bir şekilde yönlendirilmesidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretimin birinci devresini kapsayan ilköğretim vardır. İlköğretimin ikinci devresi için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Köyün yolu asfalttır. Kapaklı Köyü ulaşım imkanları, orman havası, temiz suyu, bunaltıcı nemden uzak oluşu, Samsun şehir merkezi dahil olmak üzere çevresindeki birçok yerleşim alanına tepeden bakma imkanına sahip oluşu yönüyle tam bir dinlenme mekanıdır. Yazlık ev yapmak için mekan arayanlara tavsiye edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]