Köşe yazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Köşe yazarı, gazete, dergi, İnternet ortamlarında sürekli bir yazı köşesi olan yazar.

Genellikle günlük gazetelerde bir başyazar (editor) bulunur. Başyazar, gazetenin genel politikasını günlük olaylara göre okuyucuya aktarır.

Bir genel köşe başlığı olan yazarlara fıkra yazarı (advice column) denir. Akademik olmayan, halk ağzıyla yazan, nasihatçi yazarlardır. Türk basınında fıkra yazarlarının en yaşlısı halen yazmakta olan Hasan Pulur'dur. Fıkra yazarı meslekten, çekirdekten yetişir. Muhabirlikle başlar, gazete yöneticiliği yapar ve sürekli yazarlığa başlar.

İkinci tip yazara eleştirmen (critic) denir. Alanında uzman kişilerin yazdığı, genellikle sanat ve edebiyat yazılarıyla ortaya çıkan yazardır.

Üçüncü tip yazar, dedikodu (gossip) yazarıdır. Müstear isimle yazılan yazılarda politikadan magazine her alanda kesin olmayan haberler, kaynağı belirtilmeden yazılır.

Dördüncü tip, mizah yazarıdır (humorist). Gazetenin çizerleri, karikatüristleri vardır.

Diğer yazarlar, yazdıkları konalar göre mutfak yazarları (gourmet), borsa, hava durumu, hukuk yazarları gibi alanlardır.

Gazetenin ömrü bir gün olmasına rağmen, köşeyazarları bir konuyu günlerce sürdürebilirler. Hemen her konuda görüş belirten köşeyazarı tipi yerine kendi alanında uzman köşeyazarı ortaya çıkmaktadır. Her konuda yazan köşeyazarlarının en ünlü örneği şeyhülmuharririn denilen Burhan Felek idi.