I. Abbas (Mısır)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Abbas Hilmi Paşa
Mısır ve Sudan Valisi
Coat of arms of the Egyptian Kingdom 2.png
Abbas I1.png
Hüküm süresi 10 Kasım 1848 – 2 Ağustos 1849 (Mısır ve Sudan Vali Vekili olarak)
2 Ağustos 1849 - 13 Temmuz 1854 (Mısır ve Sudan Valisi olarak)
Önce gelen Kavalalı İbrahim Paşa
Sonra gelen Said Paşa
Doğum tarihi 7 Ocak 1812(1812-01-07)
Doğum yeri Cidde, Hicaz
Ölüm tarihi 13 Temmuz 1854 (42 yaşında)
Ölüm yeri Banha, Mısır
Hanedan Kavalalılar Hanedanı
Babası Ahmet Tosun Paşa
Annesi Bambakadın
Çocukları İbrahim İlhami
Mustafa
Havva
Mehmed Sadık
Ayşe Sadıka
Dini İslam

I. Abbas veya I. Abbas Hilmi Paşa (d. 1813 - ö. 1854), Ahmet Tosun Paşa'nın oğlu ve Osmanlı egemenliği döneminde Mısır valisi (1849-1854). Yönetimi sırasında yeniliklere, büyükbabası Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın başlattığı batılılaşmaya kararlı bir biçimde karşı çıkmıştır.

Avrupalılara ve Avrupa'da eğitim görmüş Mısırlılara güvenmeyen Abbas Paşa, devlet okullarını, askeri okulları ve fabrikaları kapatarak ya da ödeneklerini keserek, Mehmed Ali Paşa'nın reformlarına karşı çıktı. Ayrıca askeri birliklerin sayısını azalttı, Delta Barajının yapımını durdurdu ve Süveyş Kanalının açılmasını isteyen Fransızların önerisini kabul etmedi. Buna karşılık, İskenderiye-Kahire demiryolunu İngilizlerin yapmasına izin vererek, Tanzimat reformlarını Mısır'da da uygulamaktan yana olan Osmanlı yönetimiyle arasındaki anlaşmazlıklarda İngilizlerin desteğini sağladı. Gene de, reformlar konusundaki uzlaşmazlıklarına karşın, Kırım Savaşı'na (1853-1855) yardımcı birlikler göndererek ve Avrupa devletleriyle yaptıkları anlaşmalarda Osmanlıları güç durumda bırakan devlet ticaret tekellerini kaldırarak Osmanlılara bağlılığını kanıtladı.

Abbas Paşa, reformlara düşmanlığı yüzünden gerici sıfatıyla damgalanmış olsa da, yönetimi sırasında hükümet harcamalarını kısması yoksul halkın yararına oldu. Vergiler hafifledi, zorunlu çalışma ve askerlik yükümlülükleri azaldı. İçe kapanık yaratılışta olan Abbas Paşa, gözden uzak bir yaşam sürdüğü Banha'daki iki hizmetkârı tarafından boğularak öldürüldü.

I. Abbas (Mısır)
Doğumu: 1812 Ölümü: 13 Temmuz 1852
Önce gelen:
Kavalalı İbrahim Paşa
Mısır ve Sudan Valisi
1849 - 1854
Sonra gelen:
Said Paşa