Helmuth Karl Bernhard von Moltke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Helmuth von Moltke

Helmuth Karl Bernhard von Moltke (d. 26 Ekim 1800ö. 24 Nisan 1891), Prusyalı (Alman) bir generaldir. Osmanlı padişahı II. Mahmut tarafından Osmanlı ordusunu yenileştirmekle görevlendirilmiştir.

Kopenhag Askeri Okulu'nda okudu, Danimarka ordusunda hizmet gördü. 1828'de Prusya ordusuna geçti. Clausewitz'in etkisi altında kalarak askeri tarihe merak sardı. 1838 Genelkurmaya girdi. 1835-1839 arasında Osmanlı ordusunda öğretmenlik ve müşavirlik yaptı. Osmanlı başkumandanı Hafız Osman Paşa maiyetinde müşavir olarak Nizip Muharebesi'ne katıldı. Berlin'e dönünce önce Magdeburg'daki 4. kolordu kurmay başkanlığına, sonra veliaht Friedrich Wilhelm'in yaverliğine atandı. Friedrich Wilhelm kral olunca, Moltke'yi genelkurmay başkanlığına getirdi (1857).

1866 ve 1870 savaşlarında Avusturya ve Fransa'ya karşı harekatı yönetti ve büyük saygınlık kazandı. Alman İmparatorluğu'nun kuruluşundan sonra, 1871'de kont, 1872'de Yüksek Meclis üyesi oldu. 1870'in konfederasyon ordusunu gerçek bir Alman ordusu haline getirdi. Kumandası altında bu orduya Prusya askeri geleneğini aşıladı. 1888'e kadar tam otuz bir yıl genelkurmayı yönetti.

Briefe aus der Türkei (Türkiye'den Mektuplar) adlı kitabı Türkiye'de Moltke'nin Türkiye Mektupları ismi ile basıldı.

Mareşal Helmuth von Moltke 24 Nisan 1891 tarihinde Berlin'de öldü. Bedeni, askeri törenle çevrili halde ve Kaiser II. Wilhelm'de dahil binlerce kişinin yeraldığı bir devlet cenaze töreni düzenlendi. Ancak Bismarck cenazesine katılmadı.

Binlerce asker, Kaiser'in önderliğinde, Berlin'in Lehrter Demiryolu İstasyonu'na Tabutuna eşlik etti.[1] Moltke'nin naaşı, Kreisau sitedeki aile Türbesine defnedildi. Ancak Kreisau (şimdi ki Krzyzowa, Świdnica ili) II. Dünya Savaşı'ndan sonra talan edildi. Günümüzde mezarına ait hiçbir iz mevcut değildir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Otto Friedrich, Blood & Iron: From Bismarck to Hitler the von Moltke Family’s Impact on German History (HarperPerennial, 1995), pp. 10-15.
  2. ^ Friedrich, Blood & Iron, pp. 411-412.