Hakkari Dağ ve Komando Tugayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
5. Komando Tugayı
Hakkari Dağ ve Komando Tugayı
Etkin
Ülke Türkiye
Bağlılık Türk Silahlı Kuvvetleri
Tipi Komando
Büyüklük Tugay
Garnizon/Merkez Hakkari
Komutanları
Mevcut
komutan
Tuğgeneral Muzaffer Sönmez
Ünlü
komutanları
Tümgeneral Osman Pamukoğlu

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Hakkari'de yerleşik bulunan ve PKK ile yapılan mücadelede görevlendirilen tugay.

Beş Dağ ve Komando taburu ile bir topçu taburundan müteşekkildir. Bu taburlar bölgenin değişik ilçelerinde dağılmış bir şekilde PKK'yı ortadan kaldırmak için her türlü silah ve donanıma sahiptirler.

Tugay özellikle 1993-1995 yılları arasında, Korgeneral Hasan Kundakçı (dönemin Jandarma Asayiş Komutanı) ve Tuğgeneral Osman Pamukoğlu (dönemin tugay komutanı) dönemlerinde stratejik, taktik ve lojistik alanlardaki köklü değişiklikler ile gayrinizami harp tekniklerini onlara karşı kullanarak üstün başarı sağlamıştır.

İlk defa Pamukoğlu döneminde savunma düzeninden, saldırı düzenine geçilerek PKK'ya ağır darbe vurulmuştur. Pamukoğlu'nun ilk operasyonunda 400 PKK militanı öldürülmüştür. Pamukoğlu döneminde toplam 2.256 PKK militanı yok edilmiştir. Tugay Hakkari'li gençlerin üniversite sınavlarına hazırlanmaları için "Mehmetçik Dersaneleri" ile adını duyurmuştur.

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı,1984 yılında Siverek den bölgeye Gelen (2.Komando Alayı) 1.Komando Taburu nun bölgede görev yapmasından sonra görevi Bolu Komando Tugayı'ndan bir komando taburuna devretmesinden sonra, bir birliğin orada daimi kalmaya başlamasıyla oluşmuş, önceleri Hakkari Dağ Komando Taburu olarak anılmıştır. Van ve Yükseova da bulunan 2.komando taburu ile takviye edilmiştir.Daha sonra bölgedeki silahlı faliyetler artınca tabur büyütülerek Tugay halini almıştır.

Anıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tugayın içinde "Adlarıyla Güneşi Yükseltenler" anıtı, tugayın girişinde birbirine çatılmış 2 silah heykeli ve girişten 50m sonra devasa bir komando heykeli bulunmaktadır. Anıt, 1995 yılında dönemin tugay komutanı Tuğgeneral Osman Pamukoğlu tarafından yaptırılmıştır.


Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]