Genç Dünya yaratılışçılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Genç Dünya yaratılışçılığı; cennetin (ahiretin), dünyanın ve dünyadaki yaşamın yaklaşık 6 bin - 10 bin sene evvel Tanrı tarafından bir anda yaratıldığına inanan dini görüş. Tevrat'ın Tekvin/Yaratılış (Genesis) kısmındaki anlatımları, dünyanın 24 saatten oluşan 6 günde yaratıldığı görüşünü doğru kabul ederek bu hesaplama yapılmıştır.

İbrahimî dinlere göre İlk insanlar olan, Adem ve Havva'yı resmeden bir eser.

Bu görüşün sahipleri doğal hayattaki bazı kanıtların, kutsal kitaptaki anlatımı doğruladığına inanır. Bu sebeple, Genç Dünya yaratılışını doğrulamayan, Evrim, Jeolojik kanıtlar veya diğer bilimsel teorilerin kusurlu ya da yanlış anlaşılma olduğuna inanırlar. Bu görüşü yaymak için çeşitli organizasyonlar kurulmuş, Yaratılış bilimi adı altında bazı çalışmalar yapılmıştır.

Ancak bilimsel yayınlarda ve bilimsel organizasyonlarda Genç Dünya yaratılışına prim verilmemektedir. Bu sebeple bu görüşün destekçileri bilim dünyasını ayrımcılık yapmak ve sansürlemekle de suçlarlar. Bilim dünyasında ise Genç Dünya yaratılışının bilimsel olmadığı olduğu görüşü hakimdir. Örneğin yapılan araştırmalarda 10.000 yıl gibi bir sürenin Dünya'nın yaşı için çok kısa olduğu, birbirinden bağımsız çeşitli dallarda yapılan sayısız deney sonucu dünyanın tahmin edilen yaşının 4.5 milyar yıl, canlıların gözlemlenmesinin ise 2.5 milyar yıl önceye dayandığı hesaplanmıştır.

Hıristiyan ve Yahudilerin çoğunluğu tarafından yüzyıllarca inanılan bu görüş 19. yüzyıldan itibaren terkedilmeye başlamıştır. Günümüzde bu görüşe inananlar azınlıkta kalmıştır. Hıristiyan ve Yahudiler arasında artık Yaşlı Dünya yaratılışçılığı tercih edilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]