Fahrenheit 9/11

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fahrenheit 9/11 (film) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Fahrenheit 9/11
Yönetmen Michael Moore
Yapımcı Michael Moore
Jim Czarnecki
Kathleen Glynn
Senarist Michael Moore
Oyuncular Michael Moore
George W. Bush
Müzik Dolby Digital
Dağıtıcı Lions Gate Films
IFC Films (sinema)
Sony Pictures Home Entertainment (DVD)
Renk Renkli
Yapım yılı 2004, ABD
Çıkış tarih(ler)i 25 Haziran 2004
Süre 122 dakika
Dil İngilizce / Arapça
Bütçe 6.000.000 ABD $
Devam filmi Fahrenheit 9/11½ (2008)

Fahrenheit 9/11 Michael Moore tarafından çekilmiş bir siyasi taşlama/belgeseldir. Taşlamanın odağında ise ABD Eski Başkanı George Bush var. Bu siyasi taşlama sadece ABD halkının üzerinde oynanan oyunlar değil aynı zaman da dünya üzerinde çevrilen karanlık işleri açık bir biçimde dile getirmektedir. Bu filmi asıl değerli kılan da hiçbir iddianın delilsiz olmaması.

Michael Moore siyasi, karanlık ilişkileri ele alırken bunu da kendi tarzında biraz muzip bir dille sentezliyor. Bugüne kadar 11 Eylül ve Irak Savaşı üzerine birçok şey yazıldı duruldu ancak Fahrenheit bu dökümanlar içerisinde en saygınlarından biri. Her ne kadar belgesel türü bir film olsa da filmde anlatılanlar bize "ancak bunlar bir senaryoda olur" dedirttirecek türden. Özellikle Michael Moore'un anlatımıyla Fahrenheit 9/11 iyice eğlenceli bir hâl alıyor. Yapım Cannes Film Festivali'nde Palme d'Or (Altın Palmiye) ile ödüllendirilmiştir.

Türk yazar Atilla Akar bu konu hakkında bir kitap yazmıştır. Kitabın konusu 11 Eylül'dür fakat öncesinde yaşanan (40-50 yıl öncesi) bir olaya daha parmak basmıştır. Bu kitabın adı Kamikaze Operasyonu'dur.