Cro-Magnon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Cro-Magnon'un kafatası, Paris Müzesi

Cro-Magnon bilim insanlarına göre dünyada oluşan ilk kabile olduğuna inanılıyor. Çoğu Arkeologlar bu konu üzerinde çok araştırmalar yapmıştır ve Cro-Magnon kalıntıları insanlar gibi 30.000 tarih önceleri radyokarbon yılında olduğu söylenilir. Cro-Magnon aslında Fransa, da bulunan Cro adında bir mağara bu eski insanların saklanmaları için kullandıkları bir mağaradır. Sonraları bilim, insanları bu mağaranın adını eski Magnon kabilesinden etkilenip Cro-Magnon olarak değiştirmiştir.

Bugünkü, terimi "Cro-Magnon" normal adlandırma sözleşmesini dışında kalacak erken insanlar ve sık sık genel anlamda en eski modern insan tanımlamak için kullanılan Avrupa, da süre kalan "Avrupa erken modern insan" (EEMH) yerine "Cro-Magnon" kullanılır.

Cro-Magnon ve Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek Cro-Magnon kafatası
Kazıyıcı Cro-Magnon - Collection "Louis Lartet" - Toulouse Müzesi

Jeolog olan Louis Lartet ilk beş Cro-Magnon'u 1868 de iskeleti keşif etti.

Cro-Magnon bir kaya, sığınak olarak keşfedildi. Les Eyzies, Dordogne, Fransa. Bu halinde bulabilirsiniz türünün örneği olduğunu. Yaklaşık 28.000 yıl tarihli (BP) (27.680 ± 270 BP). Iskeletleri aynı yüksek alın, dik duruş ve ince gösterdi (zayıf modern insanlar gibi) bir iskelet.

Analiz ve patoloji veya iskeletler bu dönemde insanların güç fiziksel şartlar altında yaşadıklarını göstermektedir. Enfeksiyona ek olarak, bireylerin birkaç barınağında fused gördü vertebra boyunlarını, travmatik yaralanma belirtmek üzere; yetişkin kadın barınağında bulunan bir kafatası kırığı ile bir süre ayakta kalmayı başarmıştı. Bu yaralanmaları hayatı bugün bile tehdit olacağını, bu Cro-Magnon toplum destek inandı ve birbirlerinin yaralanma özen göstermektedir.

Cro-Magnon Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lascaux, Fransa'dan yaklaşık 16.000 yıl öncesine (Üst Paleolitik Dönem) tarihli bir mağara resmi örneği.

Cro-Magnon anatomisi, sadece Avrupa'da modern torunları onların daha güçlü fizyolojisi ve biraz daha büyük tarafından farklı modern edildi kafatası kapasitesine göre değişim gösterirdi.

Hayatta kalan Cro-Magnon eserler, kulübe dahil mağara resimleri, Oymalar ve boynuz-mızrak uçlu araçların kalıntıları ve giyim dokumalarıdır. Bunların nasıl yapıldığı bilinmiyordu. Onların, kaya ve kilden kulübe evleri vardı, kemik, dal kürk ve hayvan gizlemek için de kullanıyorlardı. Bu erken insanlarda kullanılan manganez ve demir oksitler ve resimler boya için ilk başlangıç olabilir takvim e göre 15.000 yıl önce bu olayların olduğu düşünülmektedir.

Genetik[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski çağlardan kalma iki tane Magnon'un Mitokondiriyal DNA araştırma ekibi tarafından bedenleri incelendi. David Caramelli'nin testpiti sonucunda mutasyona uğramış asıl adı Haplotypest olan ama bilim dilindeki adı Haplogroup A tek nükleotid poliformizim (SNP) genetiğine rastlandı.