Buz Devri (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Buz Devri
Ice Age
Yönetmen Chris Wedge
Carlos Saldanha
Yapımcı Lori Forte
Senarist Michael Berg
Michael J. Wilson
Peter Ackerman
Oyuncular (seslendirenler)
Ray Romano (Manfred)
John Leguizamo (Sid)
Denis Leary (Diego)
Tara Strong (Bebek)
Müzik David Newman
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2002, Amerika
Süre 81 dk
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 59 milyon $
Hasılat 383.257.136 $
Devam filmi Buz Devri 2: Erime Başlıyor

Buz Devri, yönetmenliğini Chris Wegde ve Carlos Saldanha'nın yaptığı, Blue Sky Stüdyoları, 2002 yılı yapımlı bir 3D animasyondur.

Tahmini, 60.000.000 dolarlık bütçesine karşılık, 378.300.000 dolar gişe hasılatı yaparak, dünya listesinde 85. sıraya oturmuştur. 2006 yılında bu başarıyı aşan devam filmi, "Buz Devri : Erime" çekilmiştir. Buz Devri, Dünya'nın buzla kaplanmaya başladığı dönemde,Buzul Çağı'nda, bir mamut, bir kılıç dişli kaplan, bir miskin ve bir bebeğin, buzdan kaçış hikâyesini anlatıyor.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Havalar soğumaya başlamıştır ve kış yaklaşıyordur. Bütün hayvanlar soğuktan korunmak için güneye göç ederler. Sadece mamut Manfred soğuk olan kuzeye doğru gider. Soğuk nedeniyle güneye göç etmek isteyen hayvanlardan biri de miskin Sid'dir. Miskin Sid uyuduğu ağaçta uyandıktan sonra ailesiyle birlikte göç etmek ister. Ama kalktığında ailesini bulamaz, çünkü ailesi her sene yaptıkları gibi yine Sid'i terk etmişlerdir. Daha sonra Sid'in ayağına dışkı bulaşır. Sid ayağındaki pisliği temizleyeyim derken farkında olmadan Carl ve Frank isimli iki gergedanın salatasını pisletir. Üstüne üstlük bir de gergedanların yılın son çiçeği olduğunu düşündükleri karahindibalarını da yer. Gergedanların buna kızdıklarını fark eden Sid durumu yerde bulduğu bir çam kozalağı ile telafi etmeye çalışır. Önce Sid kozalaktan bir ısırık alır. Tadı Sid'in hoşuna gitmez. Sonra onu Carl adlı gergedanın ağzına atar ve gergedanın çenesini eliyle açıp kapayarak ona çiğnetir. Daha sonra hızla uzaklaşır. Gergedanlar ise Sid'in peşinden koşarak onu kovalarlar. Sid uçurumun sonundaki mamut Manfred'in ayağına çarpar. Daha sonra Sid Manfred'in arkasına saklanır. Gergedanlar ise Manfred'den Sid'i kendilerine vermesini ister. Daha sonra Manfred gergedanları adım atmamaları konusunda tehdit eder. Gergedanlar bu tehdidi ciddiye almazlar ve Manfred'in üzerine saldırıya geçerler. Manfred ile kavga eden gergedanlar mağlup olur. Sid başarıyı kutlayayım derken Manfred'i kendisiyle birlikte uçurumdan aşağı düşürür. Daha sonra Manfred kuzeye doğru yoluna devam eder. Sid ise yanlış yolda olduğunu söyleyerek Manfred'i geri döndürmeye çalışır. Manfred ikna olmayınca Sid güneye yalnız gitmek ister. Ancak arkasında bıraktığı gergedanlar Sid'in gözünü korkutunca Sid de Manfred ile birlikte kuzeye doğru yol alır. Sid çok konuştuğu için Manfred'i kızdırır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]