Brennus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bir "Brennus" heykeli. Aynı adı taşıyan ön-dretnot sınıfı Fransız savaş gemisinin gemi başı süsü olarak 19. yy sonunda yapılmıştır. Heykel Paris Trocadéro'daki ulusal deniz müzesinde bulunuyor.

Brennus. Söylentilere göre, MÖ 390'larda Roma'yı ele geçiren Galyalı çetenin reisi. Adının ilk kez Roma tarihçilerinden Livius'un (MÖ 59 ya da 64 - MS 17) yapıtlarında geçmesine ve daha önce yazılmış geniş tarih kitaplarında, örneğin Polybios'un tarihinde (MÖ 2. yüzyıl) adına rastlanmamasına karşın, çoğu bilim adamı gerçekten yaşadığı kanısındadır.

Kaynaklara göre İtalya'ya giren Brennus, Roma ordusunu Roma'nın 12 km kuzeyindeki Alia Irmağı kıyısında ağır bir yenilgiye uğratır. Savaş alanında bir iki gün oyalandığından, düşman ordusunun Roma tepelerinden biri olan Campidoglio'da yığınak yapmasına fırsat verir. Kenti yağmaladıktan sonra Campidoglio'yu kuşatır. Yedi ay süren kuşatmanın ardından, savaş tazminatı olarak Roma, Galya'ya 500 kilo altın ödemek zorunda kalır. Romalı senatörler tartının etrafında toplanıp, bu altınların tartılmasını seyrederken, Galyalıların hile yaptıklarının anlarlar ve hemen olayı konsüle intikal ettirirler. Şikayet Brennus'un kulağına gider. Brennus, tartının yanına gelir ve kılıcını tartının bir kefesine koyarak "Şimdi tartın altınları!.. Yazıklar olsun mağluplara!" Vae victis demiştir.