Beyüzümü, Tuşba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Beyüzümü, Van sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Beyüzümü
—  Köy  —
Van in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Van
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65000
İnternet sitesi: [2]

Beyüzümü,Van ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KÜRESÜNNİ AVŞAR TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yaz oldumu bir kere her yerden muhakkak bir müzikal sesi gelir.Düğün vardır anlayacağınız. burda (toy) deriz.

Gelmisiz gidağ toya.(gelmiyor musunuz?gidelim düğüne)...lehçemiz de Türkçe'ye oranla ilk duyulduğunda anlaşılır değil ama güzeldir.Düğünlerde genellikle;potpori,ğerzani,üç ayak,tek ayak, gaz gazo;şemmami,kêlekğan vs oyunlar oynanır.düğün ya Mevlüt'lüdür ya da sazlı.saz bulamayanlar teyp'te haraketli müzikler çalarak eğlenir..takı töreni vardır..gelin ile dama'da..düğün sahibi öğlen yemeği verdikten sonra konuklarına takı törenine geçilir.her konuk takısını takar. Altın ya da para takılır. Takı törenleride çeşitlidir.mesela... Tepsi usulu:kanuklara bır zarf verılır. herkes o zarfa hediyesini(para ya da altın)koyar. zarf'ta gezdirilen tepsinin içine bırakılır.Geleneklerine sahiptirler.

Çağırmalı: benim hiç tasvip etmediğim bir usul..çağırmalıda yemek yedikten sonra damadın 1.dereceden akrabasından başlanarak yapılır.ilk takıyı yapan(amca,abi,dayı.vs.)kişi en pahalı takıyı yapmak zorundadır.sonrasında sırayla takı yapılır.en sonda komşular takısını takar. çoktan aza doğru bır eder vardır.. normal usul:yemekten sonra herkes kalkar ve damat sağdıçlarıyla aykta bekler.damatın boynuna dolanmış olan kurdelaya herkes takısını takar.tebrıkle son bulur takı töreni.. yemeklerimiz:Keledoş, en meşhur yemeğimizdir. Daha başka yaprak dolması,lahana dolması,dut yaprağından sarma, eşkili,şehriye çorbası,et köftesi, içli köfte,şile,ayran aşı,bulgur plavı, vs...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van merkezine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım ve hayvancılık eskiye oranla daha da azalmıştır.Beyüzümü mahellesinin bir kısmı iş için yazları başka şehirlerde birkaç ay çalışarak geçimlerini idame ettiriyorlar.Ötekiler inşaat, sanayi, marangoz, belediye vs işlerde çalışıyorlar. Oto sanayi ve Marangoz sanayisi mahalleye yakın olduğundan olsa gerek son zamanlarda bu iki sanayiye yönelme vardır. Ve Küçük yaşlardan itibaren yaz tatillerinde bile çalışmaya gidilir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahellede ilköğretim okulu 2 tane 8 yıllık. Mahellenin içme suyu şebekesi var ve kanalizasyon şebekesi temin edilmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Tam teşekküllü Sağlık ocağı 1 tane vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Mahhalle elektrik ve sabit telefon vardır.Merkezden ulaşım iki şekilde sağlanır. Minibüsler ve iki güzergahtan oluşan Özel halk otobüsleridir. 5-6 yıl önce köydü fakat şimdi.Merkez mahalledir.Asil soylu Osmanlıların yaşadığı yerlerden biridir. Küresinliler’in(Osmanlıların) İran’dan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Giresun iline gelip yerleştikleri, daha sonra tekrar İran’a ve oradan da son olarak Van’a döndükleri bilinmektedir. Ne yazıkki gün yüzü görmemiş Birkaç çapulcunun yerleşmesi ile Küresinliler tamamen olmasada burayı boşaltmak zorunda kalmıştır. Van'da türklerin yani Osmanlıların olmadığını savunanlar bilmelidirler ki Van'da Türkler de yaşamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]