Antikacı Dükkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Antikacı Dükkanı
Kapak resmi
Kapak, Master Humphrey's Clock serisi, 1840
Yazarı Charles Dickens
Özgün adı The Old Curiosity Shop
Resimcisi George Cattermole
Hablot Knight Browne (Phiz)
Samuel Williams
Daniel Maclise
Kapak tasarımcısı George Cattermole
Ülkesi İngiltere
Dili İngilizce
Serisi 88 haftalık bölüm halinde: Master Humphrey's Clock: Nisan 1840 – Kasım 1841
Türü Roman
Yayımcısı Chapman & Hall Londra
Basım tarihi 1840
Sayfa sayısı 742 (sert kapak)
ISBN ISBN 0198124937 (sert kapak)
OCLC Numarası 36498878
DOS 823/.8 21
LCC PR4566 .A1 1997

Antikacı Dükkanı (İngilizce özgün adıyla The Old Curiosity Shop), İngiliz yazar Charles Dickens'ın bir romanı.

Antikacı Dükkanı (Barnaby Rudge ile birlikte) Charles Dickens tarafından çıkartılan, kısa ömürlü haftalık "Master Humphrey's Clock" isimli dergide 1840-1841 yılları arasında yayımlanmıştır. Antikacı Dükkanı, 1841 yılında kitap olarak da basılmıştır.

Küçük Nell ve büyükbabasının borç yüzünden Londra'dan kaçıp taşrada bir yerden bir yere sürüklenmelerini anlatır. Charles Dickens, diğer tüm romanlarında anlattığı insanlık trajedisine burada da değinmiş ve sanayileşme dönemi İngiltere'sinin sefaletini Nell'in gözünden dile getirmiştir.

Kitap ilk yazıldığında (Dickens'in diğer romanları gibi) büyük başarı kazandı ve popüler hale geldi. Günümüzde Antikacı Dükkanı'nın, Viktorya Dönemi duygusallığını aşırı bir şekilde yansıttığı düşünülmektedir. Gerçekten de, Oscar Wilde "Küçük Nell'in ölümünü 'gülmeden' okumak için kişinin taştan bir kalbi olması lazım" demiştir.

Hikaye boyunca süregelen tesadüfler ve aşırı duygusallık romanın gerçekçiliğine gölge düşürse ve roman biraz dağınık olsa da Charles Dickens'ın her zamanki gibi son derece renkli olan karakterleri yazarı affettirmektedir. Romanın asıl zenginliği, edebiyat tarihinin belki de en kötü karakteri sayılabilecek Quilp ve Bay Swiveller karakterleridir. Kitap, aynı zamanda, Viktorya Dönemi İngiltere'sini çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir.