İngiliz-Zanzibar Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İngiliz-Zanzibar Savaşı
AngloZanzibarWar.jpg
Bombardıman sonrası Sultan'ın haremi
Tarih yerel saatle 09:02 - 09:40, 27 Ağustos 1896
Bölge Zangibar
Sonuç Birleşik Krallık galip
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık Flag of the Sultanate of Zanzibar.svg Zanzibar Sultanlığı
Güçler
Düzenli Zanzibar ordusundan 900 asker; bilinmeyen sayıda Kraliyet Donanması askeri; HMS Philomel; HMS Thrush; HMS Sparrow; HMS Racoon; HMS St George 2,800; HHS Glasgow
Kayıplar
1 yaralı Yaklaşık 500 yaralı veya ölü

İngiliz-Zanzibar Savaşı (Anglo-Zanzibar Savaşı) Birleşik Krallık ve Zanzibar arasında 27 Ağustos 1896 tarihinde olmuştur. 40 dakikalık bir süre ile kayıtlı dünya tarihinin en kısa süren savaşı rekoruna sahiptir.

Savaş İngiliz sömürge yönetimi ile istekli olarak beraber çalışmış olan Hamad bin Thuwaini'nin 25 Ağustos 1896'ta ölümünden sonra yeğeni Khalid bin Bargash'in askeri darbe ile gücü ele geçirmesiyle patlak vermiştir. İngilizlerin desteklediği başka bir aday Hamud bin Muhammed, daha kolay çalışabileceklerini düşündükleri bir adaydı. İngilizler Bargash'a tahttan çekilmesi için bir ultimatom verdiler. Bargash reddetti ve 2.800 kişilik bir ordu topladı ve Sultan'ın eski silahlı yatı HHS Glasgow limanda demir atmış olarak bekliyordu. Bargash'ın askerleri sarayı korumak için hazırlanırlarken, Kraliyet Donanması sarayın önüne limana beş savaş gemisi topladı (üç modern kruvazör, Edgar sınıfı korunmuş kruvazör HMS St George, Pearl sınıfı protected kruvazör HMS Philomel, Archer sınıfı kruvazör HMS Racoon, ve iki gambot HMS Thrush; HMS Sparrow). İngilizler ayrıca krala sadık olan düzenli Zanzibar ordusuna destek vermek için Kraliyet Deniz askerlerinide bölgeye getirmişti. Eski Kraliyet Donanması teğmeni General Lloyd Mathews komutasındaki iki müfrezede yaklaşık 900 asker bulunmaktadır.

Sultan'ın adada bulunan ABD elçisinin yardımıyla son dakikadaki barış isteme çabalarına rağmen, Kraliyet Donanması verilen ultimatomun ardından saraya 27 Ağustos 1896'da sabah 9'da ateş açmıştır. Glasgow kısa sürede batırılmıştır ve düşmekte olan saray ve artan ölü sayısı nedeniye Bargash hızlı bir şekilde Alman İmparatorluğu konsolosluğuna sığınak olması niyetiyle sığınmış ve geri çekilmiştir. Açılan ateş 40 dakika sonra sona ermiştir.

İngilizler Almanların eski sultanı ellerine vermelerini talep etmiştir, fakat 2 Ekim 1896'da deniz yoluyla kaçmıştır. 1916 yılında İngilizler tarafından yakalanana kadar Dar es Salaam'da sürgün hayatı yaşamıştır. Daha sonra Mombasa'da yaşamasına izin verilmiştir ve 1925 tarihinde burada ölmüştür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]