İndigo çocuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

İndigo çocuk, sahte bir Yeni Çağ teorisine göre, özel sıra dışı ve bazen doğaüstü özellikleri veya yetenekleri sahip olduğuna inanılan çocuklardır.


Fikir Nancy Ann Tappe ve daha fazla kişi tarafından 1970'lerde geliştirilen kavramlar üzerine kurulmuştur Jan Tober ve Lee Carroll tarafından geliştirilmiştir. Indigo çocuk kavramı 1990'ların sonunda kitap bir dizi yayın ve aşağıdaki on yılda bazı filmlerde sürümü ile popüler ilgi kazandı. Kitaplar, konferanslar ve ilgili malzemelerin çeşitli indigo çocuklar ve doğası ve yeteneklerini fikri çevresindeki inanç oluşturulmuştur. Bu inançların yorumlar kendi yaşıtlarına göre daha empatik ve yaratıcı olduğu inancı için, kendi gibi telepati gibi paranormal yeteneklerini sahip bazı durumlarda, insan evriminin bir sonraki aşama olmaktan değişir.

Hiçbir bilimsel çalışmalar indigo çocuk veya onların özellikleri, çocuk öğrenme engelli ve çocukları özel olduğuna inanıyoruz isteyen velilere tanısı olan bazı anne-babalar için fenomen temyiz varlığına güvenilirlik sağlar rağmen. Şüpheciler doğru (ve genellikle ilaç) pediatrik tedavi ya da psikiyatrik bir tanı önlemek için anne-babalar için bir yol olarak görmekteyiz.Çocuklar tanımlamak için kullanılan özelliklerin listesi de hemen hemen herkes, Forer etkisi biçimi uygulanacak kadar belirsiz olduğu için eleştirilmiştir. Eleştirmenler indigo çocukların promosyon olmayan kişileri ilgili ürün ve hizmetlerin satış yoluyla saf anne para kazanmak için bir yol olarak kullanılır belirtmişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]