İndigo çocuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

İndigo çocuk, sahte bir Yeni Çağ teorisine göre, özel, sıra dışı ve bazen doğaüstü özellikleri veya yetenekleri sahip olduğuna inanılan çocuklardır.


Bu teoriye dayanan düşünce Nancy Ann Tappe tarafından 1970 ler de geliştirildi ve Jan Tober ve Lee Carroll tarafından daha da geliştirilmiştir. Indigo çocuk kavramı 1990'ların sonuna doğru bir dizi kitap, ve yayınlarla ve sonraki on yılda bazı filmler ile popüler ilgi kazanmıştır. Çeşitli Kitaplar, konferanslar ve ilgili malzemeler ile çeşitli indigo çocukların doğası, ve yetenekleri fikri çevçevesinde inanç oluşturulmuştur. Bu inançlar; onların kendi yaşıtlarına göre daha empatik ve yaratıcı olduklmaları, kendi gibi telepati v.b. paranormal yeteneklere sahip olma gibi bazı durumlar ile, insan evriminin bir sonraki aşaması olmakları arasında yorumlanır.

Yine de hiçbir bilimsel çalışma , cocuklarında öğrenme güçlükleri bulunan ailelerin çocuklarındaki eksiklikleri onların özel olduklarını düşünerek gidermeleri çabası bu olgunun varlığına veya indigo çocuk özelliklerini destekleyememektedir. Eleştirenlerin görüşü anne-babaların pediatrik tanı ya da psikiyatrik tedavi den kaçmak için bir yol olarak görmektedir. Çocuklar tanımlamak için kullanılan özellikler listesi de hemen hemen herkese uygulanacak kadar tarafsız bir Forer etkisi formu olması eleştirilmiştir. Eleştirmenler indigo çocukların promosyon olmayan kişileri ilgili ürün ve hizmetlerin satış yoluyla saf anne para kazanmak için bir yol olarak kullanıldığını belirtmişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]