instela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İTÜ Sözlük sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
instela
İTÜ Sözlük logosu
Tip Katılımcı sözlük
Kuruluş 1 Mart 2004
Konum Türkiye İstanbul, Türkiye
Önemli kişiler Çağatay Gürtürk (wondrous)
Alan İnternet
Ürün Üyeleri tarafından eklenilen ve güncellenen terim ve açıklamalara sahip interaktif sözlük
Ana sayfa instela.com

instela, 1 Mart 2004’de Çağatay Gürtürk tarafından kurulmuştur. Katılımcı sözlük kategorisinde Ekşi Sözlük benzeri siteler içerisinde Türkiye’den yayın hayatına başlayan ilk web sitelerinden birisidir.

instela’da, formatı gereğince çeşitli dönemlerde başvurular yoluyla kayıt olabilen yazarlar, akıllarına gelen her türlü kavram hakkında belli kurallara bağlı kalarak yorumlar yazabilirler.

Ocak 2015 itibarıyla instela ismini alan sitenin eski ismi İTÜ Sözlük'tür.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Sözlük adıyla yayın yapılırken kullanılan logo.

Başlangıçta İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir site olarak planlanıp yayın hayatının ilk ayında yalnızca İTÜ yerleşkeleri içerisinden erişilebilecek şekilde yayın hayatına başlayan instela, Nisan 2004'ten itibaren tüm İnternet'in kulanımına açık hale gelmiştir.

2007 Ekim ayı itibarıyla ikinci versiyon çalışmaları çerçevesinde üyelerin kullanımına yönelik ajanda, not defteri, duyurular, olaylar uygulamaları geliştirilmiş ve isteğe bağlı olarak kullanıma açılmıştır.

instela, 2008 yılı itibarıyla benzeri oluşumlar arasında bir ilk olmak üzere, yazılan metinlere görsel ve video desteği vermeye başlamıştır. Buna göre yazarlar, başlıklarla ilgisini olduğu düşündükleri fotoğraf vb. materyali serbestçe yükleyebilirler.

instela, 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren V3 adı altında, yeni sürümüyle hizmet vermektedir. Bu sürümle birlikte iframe yapısı terk edilmiştir.

2013 yılında Atlas projesi başlatılmıştır. Atlas ile sözlük yazarları başlıklara konum bilgisi ekleyebilirler ve herhangi bir sözlük kullanıcısı bu sayede etrafındaki yerlere ve olaylara ait bilgilere ulaşabilir.

instela web ortamında olduğu kadar mobil ortamında da kendi web arabirimi, Android ve IOS uygulamaları ile hizmet vermektedir.

İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

instela'ya bugüne dek kayıt olmuş 153386 kullanıcı, yaklaşık 1192329 başlık altında toplam 7604246 farklı anlam yazmıştır. [1]

Alt uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

instela çerçevesinde sözlükten bağımsız olarak ancak sözlük kullanımını destekler şekilde yapılandırılmış ek siteler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde listelenmiştir:

  • Kovan: instela zirve organizasyon Arabirimi. Bu bölüm yalnızca üyelerin erişimine açıktır ve sözlük yazarları aralarında yaptıkları toplantıların organizasyonlarını buradan yürütürler. Bu organizasyonlara ait detaylı fotoğraf galerisi de mevcuttur.
  • Müze: Sözlükten bir sebeple silinmiş olan ve sözlük ile ilgili ilginç ekran görüntülerinin yayınlandığı bir arabirimdir. Bu bölüm yalnızca sözlük üyelerinin erişimine açıktır.
  • Konsepte Aykırı: instela yazarlarının yazdığı denemeler, hikâye ve şiirlerin yayınlandığı bir arabirimdir. Bu bölüm sözlük okurlarının da erişimine açıktır.
  • instela FM: instela üyelerinin programlar dahilinde müzik yayını yaptığı bir arabirimdir. Bu bölüm sözlük okurlarının da erişimine açıktır.
  • instela Chat: Sözlük üyeleri için hazırlanmış sohbet arabirimidir.
  • Resepsiyon: Sözlük yazarlarının konser vb. çeşitli aktivitelere davetiye kazanmasını sağlayan bir arabirimdir.
  • instela Terakki Takip Arabirimi: Sözlük üyelerinin sözlükle ilgili istek, öneri ve şikayetlerini dile getirdikleri bir hata takip sistemidir.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm instela yazarları, başka yazarların da katılım gösterdiği "zirve" ismi verilen sözlük buluşmaları düzenlemekte serbesttir. Her hafta Türkiye ve Dünya'nın çeşitli şehirlerinde instela zirveleri düzenlenmektedir.

Kimi sözlük zirveleri, instela yönetiminin de katkıları ve desteğiyle gerçekleşmektedir. Bunlardan gelenekselleşen yıl dönümü kutlamalarından dördüncüsü 22 Mart 2008 Cumartesi gecesi kutlanmıştır. Studio Live’da gerçekleşen İTÜ Sözlük 4. Yıl Partisi'nde Dolapdere Big Gang ve Pijama isimli müzik grupları sahne almış, 1.000 kişinin üzerinde bir katılım gerçekleşmiştir.

Destek[değiştir | kaynağı değiştir]

instela, 2008 yılından itibaren organize edilen çeşitli etkinliklere basın sponsoru statüsünde destek vermeye başlamıştır. 2008 yılı içinde gerçekleşen sponsorluklardan bazıları İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği kulübü tarafından düzenlenen E-Fikrim yarışması ve Unifest 2008 etkinliğidir.

instela, 2009 yılında Depeche Mode'un İstanbul'da verecek olduğu ancak son anda iptal olan konserinin resmi internet sponsoru olmuştur. Bu çerçevede, instela, organizasyonun tüm Internet operasyonunu üstlenmiştir.[2]

instela aynı zamanda 2010 yılında düzenlenen Sonisphere Festival 2010'ın ana internet sponsoru olmuştur.

Yasal sorunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözlük içeriğinde bulunan kimi yazılar sebebiyle yasal sorunlar yaşamıştır. instela'ya açılan davalardan birisi Adnan Oktar[3] diğeri ise Ali Kırca[4] tarafından açılmıştır.

Basında instela[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]