İTÜ Sözlük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İTÜ Sözlük
İTÜ Sözlük logosu
Tip Katılımcı sözlük
Kuruluş 1 Mart 2004
Konum Türkiye İstanbul, Türkiye
Önemli kişiler Çağatay Gürtürk (wondrous)
Alan İnternet
Ürün Üyeleri tarafından eklenilen ve güncellenen terim ve açıklamalara sahip interaktif sözlük
Ana sayfa İTÜ Sözlük

İTÜ Sözlük, 1 Mart 2004’de Çağatay Gürtürk tarafından kurulan İTÜ Sözlük, katılımcı sözlük kategorisinde Ekşi Sözlük benzeri siteler içerisinde Türkiye’den yayın hayatına başlayan ilk web sitelerinden birisidir.

İTÜ Sözlük formatı gereğince çeşitli dönemlerde başvurular yoluyla kayıt olabilen yazarlar, akıllarına gelen her türlü kavram hakkında belli kurallara bağlı kalarak yorumlar yazabilirler.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Sözlük Görseller logosu

Başlangıçta İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir site olarak planlanıp yayın hayatının ilk ayında yalnızca İTÜ kampüsleri içerisinden erişilebilecek şekilde yayın hayatına başlayan İTÜ Sözlük, Nisan 2004'ten itibaren tüm Internet'in kulanımına açık hale gelmiştir.

2007 Ekim ayı itibariyle ikinci versiyon çalışmaları çerçevesinde üyelerin kullanımına yönelik ajanda, not defteri, duyurular, olaylar uygulamaları geliştirilmiş ve isteğe bağlı olarak kullanıma açılmıştır.

2008 yılı itibariyle benzeri oluşumlar arasında bir ilk olmak üzere, İTÜ Sözlük yazılan metinlere görsel ve video desteği vermeye başlamıştır. Buna göre yazarlar, başlıklarla ilgisini olduğu düşündükleri fotoğraf vb. materyali serbestçe yükleyebilirler.

İTÜ Sözlük, 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren V3 adı altında, yeni sürümüyle hizmet vermektedir. Bu sürümle birlikte iframe yapısı terk edilmiştir.

2013 yılında İTÜ Sözlük Atlas projesi başlatılmıştır. İTÜ Sözlük Atlas ile sözlük yazarları başlıklara konum bilgisi ekleyebilirler ve herhangi bir sözlük kullanıcısı bu sayede etrafındaki yerlere ve olaylara ait bilgilere ulaşabilir.

İTÜ Sözlük Web ortamında olduğu kadar mobil ortamında da kendi web arabirimi, Android ve IOS uygulamaları ile hizmet vermektedir.

İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Sözlük'e bugüne dek kayıt olmuş 153386 kullanıcı, yaklaşık 1192329 başlık altında toplam 7604246 farklı anlam yazmıştır. [1]

Alt uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Sözlük çerçevesinde sözlükten bağımsız olarak ancak sözlük kullanımını destekler şekilde yapılandırılmış ek siteler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde listelenmiştir:

  • Kovan: İTÜ Sözlük zirve organizasyon Arabirimi. Bu bölüm yalnızca İTÜ Sözlük üyelerinin erişimine açıktır ve sözlük yazarları aralarında yaptıkları toplantıların organizasyonlarını buradan yürütürler. Bu organizasyonlara ait detaylı fotoğraf galerisi de mevcuttur.
  • Müze: İTÜ Sözlük’ten bir sebeple silinmiş olan ve İTÜ Sözlük ile ilgili ilginç ekran görüntülerinin yayınlandığı bir arabirimdir. Bu bölüm yalnızca İtü Sözlük üyelerinin erişimine açıktır.
  • Konsepte Aykırı: İTÜ Sözlük yazarlarının yazdığı denemeler, hikâye ve şiirlerin yayınlandığı bir arabirimdir. Bu bölüm İTÜ Sözlük okurlarının da erişimine açıktır.
  • İTÜ Sözlük Radyosu: İTÜ Sözlük üyelerinin programlar dahilinde müzik yayını yaptığı bir arabirimdir. Bu bölüm İTÜ Sözlük okurlarının da erişimine açıktır.
  • İTÜ Sözlük Chat: İTÜ Sözlük üyeleri için hazırlanmış sohbet arabirimidir.
  • Resepsiyon: İTÜ Sözlük yazarlarının konser vb. çeşitli aktivitelere davetiye kazanmasını sağlayan bir arabirimdir.
  • İTÜ Sözlük Terakki Takip Arabirimi: İTÜ Sözlük üyelerinin sözlükle ilgili istek, öneri ve şikayetlerini dile getirdikleri bir hata takip sistemidir.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm İTÜ Sözlük yazarları, başka yazarların da katılım gösterdiği "zirve" ismi verilen sözlük buluşmaları düzenlemekte serbesttir. Her hafta Türkiye ve Dünya'nın çeşitli şehirlerinde İTÜ Sözlük zirveleri düzenlenmektedir.

Kimi sözlük zirveleri, İTÜ Sözlük yönetiminin de katkıları ve desteğiyle gerçekleşmektedir. Bunlardan gelenekselleşen yıl dönümü kutlamalarından dördüncüsü 22 Mart 2008 Cumartesi gecesi kutlanmıştır. Studio Live’da gerçekleşen İTÜ Sözlük 4. Yıl Partisi'nde Dolapdere Big Gang ve Pijama isimli müzik grupları sahne almış, 1.000 kişinin üzerinde bir katılım gerçekleşmiştir.

Destek[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Sözlük, 2008 yılından itibaren organize edilen çeşitli etkinliklere basın sponsoru statüsünde destek vermeye başlamıştır. 2008 yılı içinde gerçekleşen sponsorluklardan bazıları İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği kulübü tarafından düzenlenen E-Fikrim yarışması ve Unifest 2008 etkinliğidir.

İTÜ Sözlük, 2009 yılında Depeche Mode'un İstanbul'da verecek olduğu ancak son anda iptal olan konserinin resmi Internet sponsoru olmuştur. Bu çerçevede, İTÜ Sözlük, organizasyonun tüm Internet operasyonunu üstlenmiştir.[2]

İTÜ Sözlük aynı zamanda 2010 yılında düzenlenen Sonisphere Festival 2010'ın ana Internet sponsoru olmuştur.

Yasal sorunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Sözlük, içeriğinde bulunan kimi yazılar sebebiyle yasal sorunlar yaşamıştır. İTÜ Sözlük'e açılan davalardan birisi Adnan Oktar[3] diğeri ise Ali Kırca[4] tarafından açılmıştır.

Basında İTÜ Sözlük[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]