Vikipedi, özgür ansiklopedi
1980 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm dalı toplam 38 etkinliğe sahne oldu. Yarışmalar 24 Temmuz - 1 Ağustos arasında Moskova'daki Lenin Stadyumu Büyük Arena'da yapıldı. 70 ülkeden 959 atlet madalya mücadelesi yaptı.
Etkinlik
|
Altın
|
Gümüş
|
Bronz
|
100 metre ayrıntılar
|
Allan Wells Büyük Britanya |
10.25
|
Silvio Leonard Küba |
10.25
|
Petar Petrov Bulgaristan |
10.42
|
200 metre ayrıntılar
|
Pietro Mennea İtalya |
20.19
|
Allan Wells Büyük Britanya |
20.21
|
Don Quarrie Jamaika |
20.29
|
400 metre ayrıntılar
|
Viktor Markin Sovyetler Birliği |
44.60
|
Rick Mitchell Avustralya |
44.84
|
Frank Schaffer Doğu Almanya |
44.87
|
800 metre ayrıntılar
|
Steve Ovett Büyük Britanya |
1:45.40
|
Sebastian Coe Büyük Britanya |
1:45.85
|
Nikolay Kirov Sovyetler Birliği |
1:45.94
|
1500 metre ayrıntılar
|
Sebastian Coe Büyük Britanya |
3:38.40
|
Jürgen Straub Doğu Almanya |
3:38.80
|
Steve Ovett Büyük Britanya |
3:38.99
|
5000 metre ayrıntılar
|
Miruts Yifter Etiyopya |
13:20.91
|
Suleiman Nyambui Tanzanya |
13:21.60
|
Kaarlo Maaninka Finlandiya |
13:22.00
|
10.000 metre ayrıntılar
|
Miruts Yifter Etiyopya |
27:42.69
|
Kaarlo Maaninka Finlandiya |
27:44.28
|
Mohamed Kedir Etiyopya |
27:44.64
|
110 metre engelli ayrıntılar
|
Thomas Munkelt Doğu Almanya |
13.39
|
Alejandro Casañas Küba |
13.40
|
Aleksandr Puchkov Sovyetler Birliği |
13.44
|
400 metre engelli ayrıntılar
|
Volker Beck Doğu Almanya |
48.70
|
Vasyl Arkhypenko Sovyetler Birliği |
48.86
|
Gary Oakes Büyük Britanya |
49.11
|
3000 metre hendekli ayrıntılar
|
Bronisław Malinowski Polonya |
8:09.70
|
Filbert Bayi Tanzanya |
8:12.48
|
Eshetu Tura Etiyopya |
8:13.57
|
4x100 metre bayrak ayrıntılar
|
Sovyetler Birliği (URS) Vladimir Muravyov Nikolay Sidorov Andrey Prokofyev Aleksandr Aksinin |
38.26
|
Polonya (POL) Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Woronin Krzysztof Zwoliński |
38.33
|
Fransa (FRA) Patrick Barre Pascal Barre Hermann Panzo Antoine Richard |
38.53
|
4x400 metre bayrak ayrıntılar
|
Sovyetler Birliği (URS) Viktor Markin Remigijus Valiulis Mikhail Linge Nikolay Chernetskiy |
3:01.08
|
Doğu Almanya (GDR) Klaus Thiele Andreas Knebel Frank Schaffer Volker Beck |
3:01.26
|
İtalya (ITA) Roberto Tozzi Mauro Zuliani Stefano Malinverni Pietro Mennea |
3:04.54
|
Maraton ayrıntılar
|
Waldemar Cierpinski Doğu Almanya |
2:11:03
|
Gerard Nijboer Hollanda |
2:11:20
|
Setymkul Dzhumanazarov Sovyetler Birliği |
2:11:35
|
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar
|
Maurizio Damilano İtalya |
1:23:35.5
|
Piotr Pochinchuk Sovyetler Birliği |
1:25:45.4
|
Roland Wieser Doğu Almanya |
1:25:58.2
|
50 kilometre yürüyüş ayrıntılar
|
Hartwig Gauder Doğu Almanya |
3:49.24
|
Jorge Llopart İspanya |
3:51.25
|
Evgeni Ivchenko Sovyetler Birliği |
3:56.32
|
Uzun atlama ayrıntılar
|
Lutz Dombrowski Doğu Almanya |
8,54 m
|
Frank Paschek Doğu Almanya |
8,21 m
|
Valeriy Podluzhniy Sovyetler Birliği |
8,18 m
|
Üç adım atlama ayrıntılar
|
Jaak Uudmäe Sovyetler Birliği |
17,35 m
|
Viktor Saneev Sovyetler Birliği |
17,24 m
|
João Carlos de Oliveira Brezilya |
17,22 m
|
Yüksek atlama ayrıntılar
|
Gerd Wessig Doğu Almanya |
2,36 m DR
|
Jacek Wszoła Polonya |
2,31 m
|
Jörg Freimuth Doğu Almanya |
2,31 m
|
Sırıkla atlama ayrıntılar
|
Władysław Kozakiewicz Polonya |
5,78 m DR
|
Konstantin Volkov Sovyetler Birliği Tadeusz Ślusarski Polonya |
5,65 m
|
verilmedi |
--
|
Gülle atma ayrıntılar
|
Vladimir Kiselyov Sovyetler Birliği |
21,35 m
|
Aleksandr Baryshnikov Sovyetler Birliği |
21,08 m
|
Udo Beyer Doğu Almanya |
21,06 m
|
Disk atma ayrıntılar
|
Viktor Rashchupkin Sovyetler Birliği |
66,64 m
|
Imrich Bugár Çekoslovakya |
66,38 m
|
Luis Delís Küba |
66,32 m
|
Cirit atma ayrıntılar
|
Dainis Kūla Sovyetler Birliği |
91,20 m
|
Aleksandr Makarov Sovyetler Birliği |
89,64 m
|
Wolfgang Hanisch Doğu Almanya |
86,72 m
|
Çekiç atma ayrıntılar
|
Yuriy Sedykh Sovyetler Birliği |
81,80 m DR
|
Sergey Litvinov Sovyetler Birliği |
80,64 m
|
Jüri Tamm Sovyetler Birliği |
78,96 m
|
Dekatlon ayrıntılar
|
Daley Thompson Büyük Britanya |
8495
|
Yuriy Kutsenko Sovyetler Birliği |
8331
|
Sergey Zhelanov Sovyetler Birliği |
8315
|
Etkinlik
|
Altın
|
Gümüş
|
Bronz
|
100 metre ayrıntılar
|
Lyudmila Kondratyeva Sovyetler Birliği |
11.06
|
Marlies Göhr Doğu Almanya |
11.07
|
Ingrid Auerswald Doğu Almanya |
11.14
|
200 metre ayrıntılar
|
Bärbel Wöckel Doğu Almanya |
22.03 OR
|
Natalya Bochina Sovyetler Birliği |
22.19
|
Merlene Ottey Jamaika |
22.20
|
400 metre ayrıntılar
|
Marita Koch Doğu Almanya |
48.88 OR
|
Jarmila Kratochvílová Çekoslovakya |
49.46
|
Christina Lathan Doğu Almanya |
49.66
|
800 metre ayrıntılar
|
Nadezhda Olizarenko Sovyetler Birliği |
1:53.43 DR
|
Olga Mineeva Sovyetler Birliği |
1:54.81
|
Tatyana Providokhina Sovyetler Birliği |
1:55.46
|
1500 metre ayrıntılar
|
Tatyana Kazankina Sovyetler Birliği |
3:56.56 OR
|
Christiane Wartenberg Doğu Almanya |
3:57.71
|
Nadezhda Olizarenko Sovyetler Birliği |
3:59.52
|
100 metre engelli ayrıntılar
|
Vera Komisova Sovyetler Birliği |
12.56 OR
|
Johanna Schaller-Klier Doğu Almanya |
12.63
|
Lucyna Langer Polonya |
12.65
|
4x100 metre bayrak ayrıntılar
|
Doğu Almanya (GDR) Romy Müller Bärbel Wöckel Ingrid Auerswald Marlies Göhr |
41.60 DR
|
Sovyetler Birliği (URS) Vera Komisova Lyudmila Maslakova Vera Anisimova Natalya Bochina |
42.10
|
Büyük Britanya (GBR) Heather Hunte Kathy Smallwood Beverley Goddard Sonia Lannaman |
42.43
|
4x400 metre bayrak ayrıntılar
|
Sovyetler Birliği (URS) Tatyana Proroçenko Tatyana Goyşçik Nina Ziuskova İrina Nazarova |
3:20.12
|
Doğu Almanya (GDR) Barbara Krug Gabriele Löwe Christina Lathan Marita Koch |
3:20.35
|
Büyük Britanya (GBR) Linsey MacDonald Michelle Probert Joslyn Hoyte-Smith Donna Hartley |
3:27.74
|
Uzun atlama ayrıntılar
|
Tatyana Kolpakova Sovyetler Birliği |
7,06 m
|
Brigitte Wujak Doğu Almanya |
7,04 m
|
Tatyana Skachko Sovyetler Birliği |
7,01 m
|
Yüksek atlama ayrıntılar
|
Sara Simeoni İtalya |
1,97 m
|
Urszula Kielan Polonya |
1,94 m
|
Jutta Kirst Doğu Almanya |
1,94 m
|
Gülle atma ayrıntılar
|
Ilona Schoknecht-Slupianek Doğu Almanya |
22,41 m OR
|
Svetlana Kraçevskaya Sovyetler Birliği |
21,42 m
|
Margitta Droese-Pufe Doğu Almanya |
21,20 m
|
Disk atma ayrıntılar
|
Evelin Jahl Doğu Almanya |
69,96 m
|
Mariya Petkova Bulgaristan |
67,90 m
|
Tatyana Lesovaya Sovyetler Birliği |
67,40 m
|
Cirit atma ayrıntılar
|
María Caridad Colón Küba |
68,40 m
|
Saida Gunba Sovyetler Birliği |
67,76 m
|
Ute Hommola Doğu Almanya |
66,56 m
|
Pentatlon ayrıntılar
|
Nadezhda Tkaçenko Sovyetler Birliği |
5083 DR
|
Olga Rukavişnikova Sovyetler Birliği |
4937
|
Olga Kuragina Sovyetler Birliği |
4875
|