Sürüm Kontrol Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Sürüm Kontrol Sistemi (Version Control System - VCS), Düzeltme Kontrol veya Kaynak kontrol, belge, program ve bilgisayar dosyaları gibi depolanan diğer bilgilerin değişiklik yönetimidir. Yaygın olarak, takımdaki kişilerin aynı dosyayı değiştirebildiği yazılım geliştirmede kullanılır. Değişiklikler "düzeltme sayısı", "düzeltme seviyesi" veya basitçe "düzeltme" olarak adlandırılan, genellikle sayı veya harf kodlarıyla tanımlanır. Örneğin, dosyanın ilki "düzeltme 1" olarak ayarlanır. İlk değişiklik yapıldığında dosya bu kez "düzeltme 2" şeklinde olur. Böylece her değişiklikte dosya adı değişir.

Tanıtma[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzeltme kontrol yapısı, biçimlendirilmiş işlem tabanlı her evvelki düzeltme parçası tarafından geliştirilir. Bu kontrol sistemi evvelki oluşturulan tasarım durumlarını kesin olarak sağlar.

Kaynak yönetim modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel düzeltme kontrol sistemleri, tüm düzeltilmiş kontrol fonksiyon modelini barındıran paylaşılmış merkezi bir sunucu kullanır. Eğer iki geliştirici aynı anda aynı dosyayı yönetim erişim metotları olmaksızın değiştirmeye çalışırsa geliştiricilerin üzerine yazma işlemi sonlandırılır.

Dağıtılmış düzeltme kontrolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağıtılmış düzeltme kontrolü noktadan noktaya, merkezi sistemin istemci-sunucu yaklaşımı gibi bir yaklaşım alır.

Açık sistemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağıtılmış düzeltme kontrolünün bir "açık sistemi", bağımsız şubeler için onu destekleyenler tarafından nitelendirilir ve birleştirme işleminde oldukça emniyetlidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]