Pretty Little Liars (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Pretty Little Liars sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Pretty Little Liars Sara Shepard tutmuş bir romanı ve serisinden uyarlanmış bir ABC Family dizisi. 8 Haziran 2010'da yayınlanmaya başlanmış olan dizinin şu anda 4.sezonu gösterilmektedir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir arkadaş grubunun 5 kızını anlatır - Spencer Hastings, Hanna Marin, Aria Montgomery, Emily Fields ve Alison DiLaurentis. Bir pijama partisinde Alison kaybolur ve hiçbir yerde bulunamaz. 1 yıl sonra cesedi eskiden yaşadığı evin arkasında görülür.Cesedi bulununca diğer dört kız "A" adlı anonim birinden mesajlar alır, bunlar sadece Alison'ın bildiği sırları içeren mesajlardır.Cenaze töreninden sonra bile mesajlar almaya devam ederler. Ve bu sayede tekrar bir araya gelirler.

Cast ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Troian Bellisario, Spencer Hastings adlı, grubun en zeki ve başarılı kızını canlandırıyor. Spencer iyi biri fakat ablasının erkek arkadaşlarını kendine çektiği için ailesi ve ablasıyla ilgili bir takım problemleri var. Dizide ablasının sevgilisi olan Ian ile öpüştüğü için Alison tarafından tehtid ediliyor. Alison'ın ölümü hakkında en çok araştırma yapan karakter. İlk sezonun bitişine doğru Alison'ın katili sanılan Toby ile ilişki yaşamaya başlıyor.

Lucy Hale, Aria Montgomery adlı, Alison'ın en çok sevdiği grup üyelerinden biri. Alison'ın ölümünden sonra Rosewood'a geri dönüyor ve Ezra adında kendisinden oldukça büyük bir adamla ilişki yaşamaya başlıyor. Daha sonra bu adamın kendisinin yeni öğretmeni olacağını öğreniyor ve ilişkisini gizli yaşamaya başlıyor. Olgun erkeklerden hoşlanan bir yapıya sahip. Daha önce çok erkek arkadaşı olmamış bu yüzden Ezra'yı kaybetmemek için elinden geleni yapıyor. 2.sezonda da Alison'un erkek kardeşi Jason'a karşı bir şeyler hissediyor. Ama Ezra'dan vazgeçmiyor.

Ashley Benson, Hanna Marin adlı, Alison varken aşırı şişman olan ve bundan dolayı kendisiyle sorunu olan bir karakteri canlandırıyor. Hanna strese girdiği zaman yemek yiyen ve bu huyunu hiç sevmeyen bir karakterken Alison'ın da desteğiyle yediklerini kusmaya ve incelmeye başlıyor. Alison kaybolduktan sonra okulun en popüler kızı oluyor. Sean adlı biriyle çıkıyor fakat onunla cinsel ilişkiye girmek istediği ve bunu gerçekleştiremediği için ilişkisinden memnun değil. Daha sonra Caleb adında bir sevgilisi oluyor fakat onun Jenna'nın tuttuğu bir casus olduğunu anlayınca ilişkisini bitiriyor. Ama sonra ona bir şans daha veriyor. Gurubun en zayıf ve duygusal üyesi.

Shay Mitchell, Emily Fields adlı, yüzücü ve sportmen bir karakteri canlandırıyor. Emily, eş cinsel ve Alison'ından hoşlanan bir kız. Alison kaybolduktan sonra Maya adlı bir kızla ilişki yaşamaya başlıyor. Babasının komutan olmasından dolayı baskı hisseden ve eş cinsel olduğunu açıklayamayan bir kız. Çevreden olumsuz tepkiler alıyor ve ne kadar kişiliğini değiştirmek istese de başaramıyor. Alison'ı hem arkadaş hem sevgili yönünden seven bir insan. Alison tarafından bir kez öpülüyor fakat Alison erkeklerden hoşlandığı ve Emily'i geri çevirdiği için Emily hem Alison'a kızgın hem de onu en çok geri isteyen ve eşcinsel olan grup üyesi.

Sasha Pieterse, Alison DiLaurentis adlı, grubun lideri ve muhteşem bir güzelliğe sahip olan bir kızı canlandırıyor. Kızları istediği gibi yöneten ve onlara kötülük aşılamaya çalışan bir karakter. Okulun en popüler kızı. Bir gün kızlarla yaptıkları pijama partisinde gizemli bir şekilde kayboluyor ve bir yıl sonra Maya'nın evinin bodrumunda cesedi bulunuyor. Kitaba göre giderse Alison, aslında ikiz kardeşi Courtney DiLaurentis'i öldürüyor çünkü Courtney Alison'un hayatını çalmaya çalışan ikizi. Maya'nın evinde bulunan ceset ise Courtney'e ait, ikiz oldukları için anlaşılmıyor. Ama bu kesin değil çünkü Sasha Pieterse dizide kendisinin ikizi olmayacağını ama başka bir karakterin ikizi olacağını açıkladı.

Tammin Sursok, Jenna Marshall adlı kör bir kızı canlandırıyor. Güzel yeşil gözleri var. Jenna, Alison'un evine bir fişek atmasıyla kör olmuş ve Rosewooddan ayrılarak körlere özel bir okula gitmiş. Ama Alison'un cenazesi için geri dönmüştür.Toby Cavanaugh'un üvey kız kardeşidir. 2. sezonda gözleri açılmıştır.

Keegan Allen,Toby Cavanaugh Jenna Marshall'ın üvey kardeşi. Koyu mavi gözlü ve siyah saçlıdır. Alison onu bir gün onu onları gözetlerken yakalar ve ona bir ders vermek ister. Toby o sıralarda fişeklerle ilgilendiği için Alison arkadaşlarıyla ağaçevine bir fişek ateşlemeyi planlarlar. Alison aşağı inip fişeği ateşleyecekken Toby'nin üvey kardeşi Jenna'yı taciz ettiğini görür bu yüzden fişeği yanlışlıkla (bilerek) Jennaya atar. Toby bunu görüp "Senin yaptığını gördüm" der. Alison ise şantaj yaparak "Bende senin yaptığını gördüm" der bu yüzden Toby suçu itiraf edip bir ıslahevine gönderilir.Alison DiLaurentisin cesedi bulunduktan sonra cenazeye katılır ve bu onu bir numaralı şüpheli yapar.Emily Fields'ı erkek arkadaşı Ben'den kurtardıktan sonra arkadaş olurlar. Emily erkeklerden mi kızlardan mı hoşlandığına karar veremesede daha sonra sevgili olurlar. Daha sonra Emily kararını verince ayrılıp Spencer ile sevgili olurlar.

Ian Harding,Ezra Fitz adlı bir edebiyat öğretmenidir.1.sezondan itibaren oynamaktadır.Mavi gözlü ve kahverengi saçlıdır.1.sezon 1.bölümden itibaren Aria Montomery ile çıkmaya başlarlar.Her ne kadar saklasalar da Aria'nın ailesi öğrenir ve Ezradan uzak tutmaya çalışırlar.Fakat işe yaramayacaktır.Tüm zorluklara rağmen ilişilerini devam ettireceklerdir. Ta ki Ezra'nın eski kız arkadaşı olan Maggie gelir.Ve Ezra Maggie'den bir çocuğu olduğunu öğrenir.Bunun üzerine Aria ve Ezra ayrılmak zorunda kalırlar.4.sezon 12.bölüm itibariyle ise de Ezra Fitz'in A takımında olduğunu öğreniyoruz.Spencer ezranır "A"olduğunu bilir fakat arkadaşlarına söylediğinde arkadaşları ona inanmaz(4.sezon 18.bölüm).

Tyler Blackburn,Caleb Rivers Hanna Marin ile yaşadığı ilişki ile okulda tanınır.Hackleme işinde A kişisini zor duruma getirmiştir.Zamanla dizide ve kızların arasında güvenilir bir yer kazanır.

A Alison'ın Emily, Aria, Hanna ve Spencer hakkında bildiği tüm sırları bilen ve kim olduğu henüz bilinmeyen şahıs. 3.sezona kadar gelen süreçte Mona'nın A olduğu ortaya çıkmıştır ama daha sonra A kişisinin tek bir kişi olmayıp grup oldukları anlaşılmıştır. 3.sezonun 12. bölümünün sonuna göre Toby de A takımındadır. 4. sezonun ilk bölümünde Mona, Lucas'ın da A takımında olduğunu söyler. Red Coat olarak bildiğimiz kırmızı paltolu ve kızları izleyen, kim olduğunu bilmediğimiz şahıs A Takımı'nın başıdır. Daha sonra 4. sezonun 12. bölümünde Ezra'nın da bu takıma dahil olduğu anlaşılmıştır.(Yanlış Anlaşılma) Cece Drake de aynı zamanda A Takımındadır. Ezra A takımından değildir sadece Alison hakkında bir kitap yazmaktadır.