Etiket bulutu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Etiket Bulutu sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Web 2.0 ın bizlere kazandırdığı yeniliklerden biridir. Temel amaç, sitedeki her bir içeriği etiketleyerek başkalarının bu içeriği bulmasını kolaylaştırmaktır. İlk olarak Flickr tarafından başlatılan etiket bulutu günümüzde Bloglara, fotograflara ve hatta forumlara bile uygulanmaktadır.

Genellikle 'Etiket Bulutlarında sık kullanılan etiketler daha vurgulayıcı ve dikkat çekici olmak için büyük font ile yazılır ve genellikle etiketlerin sıralanması alfabetiktir. Bu gösterim ile bir etiketi hem alfabetik olarak bulabilirsiniz hem de seçtiğiniz etiketin ne kadar popüler olduğunu görürsünüz.

Site sahiplerinin Etiket Bulutunu kullanıcılara sunmasındaki en büyük sebep, kullanıcıların kendi yazılarını, fotoğraflarını dilediklerince kategorize etmeleri ve diğer kullanıcıların bu kategorileri kullanarak diğer kullanıcılara ulaşmalarıdır.

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

Etiket Bulutu

Örneğin Sivas Kangal Köpeği hakkında bir yazı yazıyorsunuz. Bu yazınıza kesinlikle, "Sivas", "Kangal" ve "Sivas Kangalı" etiketlerini yapıştırmalısınız ki yazınızın ne hakkında olduğunu başka kullanıcılar rahatlıkla anlıyabilsin.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İki çeşit Etiket Bulutu bulunmaktadır. Aralarındaki en büyük fark görünümlerinden ziyade, anlamlarıdır.

Birinci çeşidinde etiketlerin büyüklükleri bir nesneye ne kadar çok etiket uygulandığı ile orantılıdır. Bu sayede her zaman popüler olan nesneler karşınıza çıkmaktadır.

Daha popüler olan ikinci çeşidinde ise, etiketlerin boyları, o etiketin uygulandığı nesne sayısıyla orantılıdır. Bu gösterim ile en fazla kullanılmış olan etiket en büyük fonta sahiptir.

İlgili makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]