D (programlama dili)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(D programlama dili sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

D programlama dili, C++ dilinden daha yüksek seviyede ve hedef alınan işletim sistemiyle donanımlara göre uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir "sistem ve uygulama" dilidir.

D, C gibi sistem programlama dili olmasına karşın birçok üst düzey dilden (Python, Ruby, Lisp, Java, C#, vb.) özellikler almış olan kod okunabilirliği yüksek bir dildir. Üst düzey olanaklarına karşın C ve C++ kadar hızlı çalışan programlar üretir.

D'nin artık D1 diye anılan eski sürümünün desteği 31 Aralık 2012'de sona ermiştir. D2 olarak da adlandırılan D'nin tasarımı sona ermiş, bütün olanaklarının derleyiciler tarafından desteklenmesi beklenmektedir. Andrei Alexandrescu'nun "Neden D" adlı makalesinde D2'nin pek çok özelliği belirtilmektedir.[1]

Geliştirme araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

D dilini içeren editörler ve IDE'ler Eclipse, Microsoft Visual Studio, SlickEdit, emacs, vim, SciTE, Smultron, TextMate, Zeus ve Geany'dir.[2]

D dili için Descent (ölü proje) ve DDT adlı iki Eclipse eklentisi mevcuttur, Visual Studio entegrasyonu VisualD eklentisi ile sağlanmaktadır.

Ek olarak, Poseidon, D-IDE ve Entice Designer gibi açık kaynak kodlu D IDE'leri mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]