Cülus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Cülus, Osmanlı Devleti'nde padişah tahta çıkınca yapılan törene verilen addır.

Cülus Bahşişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Padişahın tahta çıkması üzerine dağıttığı bahşiştir. İki türlüdür, biri belli ve kanunda belirtildiği gibi bir defaya mahsus olarak verilir, diğeri ise askerlerin ulûfelerine zam suretiyle verilmiş olurdu. Tahta çıkan her padişahın; "Kullarımın bahşiş ve terakkîleri makbulümdür, verilsin" suretinde bir belgeyi onaylaması gerekiyordu.

Sultanahmet'te I. Abdülhamid'in taç giyme töreni

Osmanlı tarihinde ilk defa cülus bahşişi, 1389 tarihinde Kosova'da padişah seçilen Yıldırım Bayezid tarafından kapıkullarına verilmiş ve bu usul, I. Abdülhamid'in cülusuna kadar devam etmiştir.

Cülûs bahşişi verilmesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından kanun hâline getirilmiş, Yavuz Sultan Selim de cülûs bahşişinde ödenecek paraları tespit etmiştir.

İlk zamanlarda padişahların tahta çıkış şerefine verdiği bir hediye şeklinde olan cülus bahşişi sonraları bu halinden çıkmış, başıbozuk askerler bu bahşiş uğruna ihtilal yapmışlardır.

Cülus Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Cülus Yolu (Mart 2013)

Fatih Sultan Mehmet'ten Vahdettin'e kadar Osmanlı saltanat gelenekleri içinde padişahların tahta çıktıklarında kılıç kuşanıp ata bindikleri, cülus törenlerinin yapıldığı Eyüp Sultan Camii arkasındaki tarihi yoldur. [1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cülus Yolu, eyup.bel.tr, erişim 23 Mart 2013

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]