Segestria florentina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Segestria florentina
Spider cutted.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Euchelicerata
Alt sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Familya: Segestriidae
Cins: Segestria
Tür: S. florentina
İkili adlandırma
Segestria florentina
(Rossi, 1790)
Distribution.segestria.florentina.1.png
Dağılımı
Sinonimler

Aranea subterranea
Aranea florentina
Aranea perfida
Aranea cellaria
Segestria perfida
Segestria cellaria
Segestria gracilis

Segestria senoculata

Segestria florentina, Segestriidae familyasından bir örümcek türü. Familyanın Avrupa'daki en büyük türüdür.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Boy dişide 15–60 mm arasında değişir. Prosoma ve abdomen siyah renktedir. Abdomen tüp şeklinde uzunlamasınadır. Altı gözlü örümceklerdendir. Gözler yarım daire şeklinde sıralanmıştır. Keliserler parlak metal yeşili rengindedir. Dört çift olan yürüme bacaklarının ilk üç çifti öne doğru bakmaktadır. Dişiler ve erkekler birbirine benzer. Segestria türlerinde epijinin dış kısmı kitinleşmemiştir ve bu yüzden dişilerin tür teşhisleri karnın renklenme ve desen özelliklerine göre yapılmaktadır.

Tür teşhis karakteri : Prosoma ve abdomen siyah renkte; abdomen tüp şeklinde uzunlamasına; keliserler parlak metal yeşili renginde.[1]

Kafası ve bacakları siyah, arka kısmı ise koyu kahve tonlarındadır.Sırtının ortasında bitişik iki şerite benzeyen belli belirsiz ilerleyen desenler vardır.Eşeyler benzerdir.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski duvarlarda, harabelerde ve ağaç kabukları içerisinde tüp şeklinde yuvalar yaparlar. Yuvanın giriş deliğinden dışarıya doğru altı veya daha fazla örü ipliği uzanır. Yuvalarda genelde dişi karayılan görülür. Erkekler ise dışarıda başka yaşam alanları ararlar. Çoğunlukla yuvada olmazlar.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağlarını dar ve çevresi kapalı yerlere kurmayı tercih ederler.Çoğunlukla binalardaki çatlaklara ağ yaparlar. Ama duvardaki deliklerde, tuğlaların içinde, tavan gibi yerlerin kenarlarında ve ağaçlarda da yuvalarına rastlarız.

Yamyamdırlar. Kendi türü dahil bütün örümcekleri midelerine indirebilirler. Avlanmak istedikleri zaman kafaları ve birkaç bacağı ağın biraz dışarısındada, hareketsiz olarak beklerler. Bulunduğu bölgeden geçen kanatlı ya da kanatsız birçok böceği yerler. Topböceklerine tenezzül etmezler. Arıları avlarken, her zaman başlarının sonundan ısırırlar, bundan dolayı iğne, kendisinden uzakta olur.

90-150 civarı yumurtlayabilirler ve yumurtalar tüp-boru gibi olan ağın içine koyulur.

Isırık ve zehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayılan deri ile temas ettiğinde ani hareket yapılmamalı, herhangi bir cisimle yavaş ve kibarca alınmalıdır. Ani hareket sonucunda acı verici bir ısırık olabilir (ısırığı dibine kadar batırılmış bir şırınga kadar acı verir) ve acı birkaç saat boyunca şiddetli şekilde sürebilir[2]. Karayılanların zehri, ısırdığı yerde derin yaralar açar ve geçici felçe uğratır. Alerjisi olan kişiler, çocuklar, yaşlılar, kısaca bünyesi zayıf bütün insanlar risk taşır. Zehrinde iki nörotoksin ve bir insektisid bulunur[3].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa’dan Gürcistan’a kadar yayılım gösterir.

Türkiye'de[4] Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinden kayıt vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ Bellmann, H. (1997). Kosmos-Atlas Spinnentiere Europas. Kosmos.
  3. ^ "NHM". 26 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2008. 
  4. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)