Salix phylicifolia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salix phylicifolia
Salix phylicifolia I9677 Kiiltopaju C.JPG
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Klad: Rosids
Takım: Malpighiales
Familya: Salicaceae
Cins: Salix
Tür: S. phylicifolia
İkili adlandırma
Salix phylicifolia
L., Sp. Pl.: 1016 (1753).

Salix phylicifolia (Çay yapraklı söğüt), Salicaceae (söğütgiller) familyasından 2–3 m yüksekliğe kadar çıkabilen (bazen 5 m) çalı veya ağaççık formunda bir söğüt türü.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabuk grimsi ve hafif çatlaklı, sürgünler genelde kırmızımsı kahverengindedir. Yapraklar sert ve derimsi açık parlak yeşil alt yüzeyi yeşilimsi-mavidir, 2–6 cm uzunluğunda 1–5 cm genişliğinde, önceleri ince tüylü daha sonra tüyler dökülür.

Kedicikler Nisan-Mayıs aylarında yapraklanma ile birlikte görülür. Erkek kedicikler 1.5–4 cm uzunluğunda ve 1-1.5 cm genişliğinde, dişi kediciklerde aynı uzunlukta fakat dar, gittikçe sivrilen ince boyunludur.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Salix phylicifolia, nemli kayalık alanlarda yerel olarak çok sayıda görülür, genellikle karbonlu kireçtaşında, Lancashire ve Yorkshire'den Orkneys'in kuzeyinde dağılım gösterir. Ayrıca denizden 670 m yükseklikte İskoçya'nın dağlık bölgelerinde bulunduğu kaydedilmiştir. Çay yapraklı söğüt İrlanda'da çok nadir bulunur, Leitrim ilçeleri ve Sligo'ya ile yayılışı sınırlıdır. İzlanda'nın güney kıyıları yakınında bulunan volkanik bir ada olan Surtsey'de 1998 yılında ilk defa görülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]