Zwitteriyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir amino asit hem asidik (karboksilik asid parçası) hem bazik (amin parçası) merkeze sahiptir. Sağdaki izomer zwitteriyon yapısıdır.
Sülfamik asit izomerleri, zwitteriyon yapısıyla beraber (sağ taraf).

Kimyada, zwitteriyon (/ˈtsvɪtər..ən/İngilizce telaffuz: [ˈtsvɪtər.aɪ.ən] TSVIT-ər-eye-ənTSVIT-ər-eye-ən; Almanca zwitter kelimesinden gelir. Almanca telaffuz: [ˈtsvɪtɐ], anlamı "hermafroditlik"), eskiden dipolar iyon olarak adlandırılan, hem pozitif, hem de negatif yük içeren nötral molekül. (Bazı durumlarda birden çok pozitif ve negatif yük var olabilir.) Zwitteriyonlar molekül içinde farklı konumlarda dipollere sahip moleküllerden farklıdır. Zwitteriyonslar bazen iç tuz olarak da adlandırılırlar.[1]

Sadece katyonik veya anyonik türler oluşturabilecek basit amfoterik bileşiklere benzemeksizin, zwitteriyon aynı anda her iki iyonik haldedir.[2]

İlgili bileşikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipolar bileşikler ve amin oksitler zwitteriyon olarak sınıflandırılmazlar;[3][kaynak doğrulanamadı (Tartışmaya göz atın.)] zwitteriyonik bileşikler atomlarında birim elektrik yüküne sahip nötral bileşiklerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IUPAC Gold Book zwitterionic compounds/zwitterions 5 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Definition of amphoteric 27 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." (2014), Chemicool 2 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. ^ IUPAC Gold Book dipolar compounds 6 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.